Izvor: HGK

Zajednička inicijativa slovenskog i hrvatskoga graditeljstva o mogućnostima izrade normizacije radova i kalkulacija

Objavljeno: 31. 03. 2017. , Ažurirano: 03. 04. 2017.

U slovenskoj Obrtno-poduzetničkoj komori u Ljubljani 30. ožujka održan je sastanak predstavnika slovenskog i hrvatskoga graditeljstva o mogućnostima izrade normizacije, standardne kalkulacije i standardiziranih popisa radova za građevinsku djelatnost.

U hrvatskom su izaslanstvu bili profesori Građevinskog Fakulteta u Zagrebu Ivica Završki i Mladen Vukomanović, Mato Mrkonjić i Stipo Zečević iz Hrvatske udruge izvođača suhe gradnje, Zdravko Čizmar iz HGK – Komore Zagreb i Damir Percel iz Sektora za graditeljstvo i komunalno gospodarstvo HGK.

kz_ljubljana2.JPG

Sastanak u Ljubljani; Izvor: HGK.

Na sastanku su predstavljeni prijedlozi načina izrade standardiziranih popisa radova za građevinsku djelatnost te dosad poduzete aktivnosti oko toga, a predložene su daljnje zajedničke aktivnosti na području popisa radova.

Obje su strane zaključile da postoji obostrana spremnost na suradnju na stručnom području, a predstavnici slovenske države nazočni na sastanku obećali su poduprijeti nastojanja struke. Najveći je problem financiranje aktivnosti, za što ni slovenska, ni hrvatska strana još nemaju rješenje. Predloženo je traženje sredstava iz triju izvora: sredstva iz EU fondova predviđenih za Prekograničnu suradnju, financijska sredstva koje nudi Dunavska inicijativa te sponzorstvo tvrtki i ustanova iz Hrvatske i Slovenije koji su zainteresirani za izradu i informatizaciju popisa i kalkulacija.

Sljedeći susret održat će se za nekoliko tjedana, kada obje strane prikupe potrebne podatke.