Izvor: HGK

Vraćen stari rok za predaju godišnjih financijskih izvještaja

Objavljeno: 24. 02. 2022.

Na današnjem seminaru u Županijskoj komori Karlovac, računovođe su dobili gotovo pa ekskluzivnu informaciju da je Ministarstvo financija odlučilo vratiti rokove predaje financijskih izvještaja na staro, odnosno rok predaje za statističke i druge potrebe je 30. travnja 2022. godine, a za javnu objavu 30. lipnja 2022. godine.

Redovita tema seminara koji se početkom svake godine organiziraju u suradnji Županijske komore Karlovac i Udruge računovođa i financijskih djelatnika Karlovac je sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja poduzetnika. Novosti u financijskom izvještavanju za 2021. godinu, na seminaru održanom 24. veljače predstavili su dobro poznati savjetnici – urednici časopisa "Računovodstvo i financije" i priloga "Riznica", Marija Zuber i Domagoj Bakran.

U odnosu na financijska izvješća za 2020. godinu, potrebno je obratiti pozornost na izmjene Pravilnika o strukturi i sadržaju godišnjeg financijskog izvještaja i izmijenjenim Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja (HSFI), ovisno o veličini poduzetnika. Promjene u sadržaju i strukturi pojedinih obrazaca GFI-POD uglavnom se odnose na velike i dio srednjih poduzetnika, dok se na ostale poduzetnike odnose promjene HSFI-a.

Na seminaru je upozoreno i na novosti pri sastavljanju prijave poreza na dobitak. Promjena u samom obrascu PD nema, no treba uzeti u obzir nove porezne stope. Za poduzetnike koji su ostvarili ukupni prihod do 7,5 milijuna kuna primjenjuje se porezna stopa od 10 posto, a za ostale 18 posto. Primitak državnih COVID-19 potpora ne utječe na prag prihoda za primjenu jedne od stopa.

Obrađene su i teme o računovodstvenom tretmanu još uvijek aktualnih COVID potpora te kako računovodstveno evidentirati ulaganja u kriptovalute. Sudionicima su prezentirane i aktualnosti u sustavu plaća, pri čemu je ukazano da od 1. siječnja 2022. godine minimalna plaća za puno radno vrijeme treba biti ugovorena, utvrđena i propisana u bruto svoti 4.687,50 kuna, a poslodavci kod kojih to nije slučaj do 1. veljače trebali su ponuditi svojim zaposlenicima izmjene ugovora o radu.

Uz to, govorilo se i o drugim aktualnim temama, kao što je poziv Porezne uprave građanima na dobrovoljnu prijavu inozemnih primanja ili pak predstojeće pripreme za uvođenje eura.