Izvor: HGK

Verica Radovčić, direktorica tvrtke Omnišped d.o.o., Poreč

Objavljeno: 20. 09. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

Tehnički propusti Nacrta prijedloga zakona o HGK-u ne slute na dobro

Tvrtka Omnišped iz Poreča u svom gotovo dvadesetogodišnjem radu koristi usluge HGK-a čija je članica. Uz to što je, kao servis gospodarstvu, prateći naše potrebe, organizirala tematske seminare, u svakom trenutku je stajala na raspolaganju i povezivala nas s odgovornim osobama u ministarstvima (pomorstva, financija i turizma) i tijelima državne uprave kada bi se pojavile dileme ili zastoji u radu zbog različitih tumačenja propisa koji su bili značajni za naše poslovne aktivnosti. Nabrojat ću neke pogodnosti, koje su prema mom znanju, donijele velike koristi gospodarstvenicima iz sektora nautičkog turizma – od izmjena carinskih propisa u pogledu namjenske (gospodarske) uporabe čarter plovila,  PDV-a 0 posto (poslije smanjena stopa) za usluge smještaja turista na čarter plovilima, do zakonskih i podzakonskih akata u turističkoj djelatnosti, pomorskom dobru i slično. Tu je i ogroman angažman oko uprihođivanja PDV-a i carine u akciji puštanja u slobodan promet stranih plovila u RH, što je donijelo znatne prihode državnom proračunu direktno, a i gospodarskim subjektima (otpremnici, marine, odvjetnici, kapetanije...) Nadalje, sve informacije o promjenama propisa u različitim djelatnostima u EU-u, čak i prije pristupanja Hrvatske, uvijek su bile dostupne u najkraćem roku. Regionalne gospodarske komore su organizirale razne susrete s gospodarstvenicima iz susjednih zemalja, a kada nismo mogli prisustvovati, putem biltena uvijek smo ažurno obavještavani o bitnim temama i zaključcima.

S Komorom, kako je do sada bila ustrojena, mi smo sasvim zadovoljni. Sigurno se sve može učiniti još boljim, ali uz uvjet da i dalje bude financirano kroz članarinu te time neovisno i bez ambicije da se uključuje u “utrku” za zaradom, jer to se onda pretvara u poduzeće, i teško je očekivati da i dalje bude dostupna svima, i malim i velikim domaćim tvrtkama. S obzirom na to da je sadašnji rad reguliran zakonom iz 1991. godine, u cilju poboljšanja rada i uz EU preporuke shvaćamo da je Nacrt prijedloga zakona o HGK-u dobrodošao, ali uz tako kratak rok javne rasprave i vidljive tehničke propuste, ne sluti na dobro.