Predsjednik ŽK Rijeka Bezić, veleposlanik Grigorie i počasni konzul Rumunjske Kamenski; Izvor: HGK

Veleposlanik Rumunjske posjetio HGK - Županijsku komoru Rijeka

Objavljeno: 13. 04. 2022.

Predsjednik HGK – Županijske komore Rijeka Heri Bezić sa suradnicima je primio 12. travnja veleposlanika Rumunjske u Republici Hrvatskoj Constantin-Mihaila Grigoriea, u čijoj pratnji su bili vicekonzulica Corina-Mihaela Cosmă-Gălățanu i počasni konzul Rumunjske u Rijeci Dragutin Kamenski. Rumunjski su diplomati posjetili Rijeku povodom 15. obljetnice Počasnog konzulata Rumunjske u Rijeci.

Na sastanku se razgovaralo o gospodarskim odnosima Rumunjske i Hrvatske, s posebnim osvrtom na Primorsko-goransku županiju. Predsjednik Bezić predstavio je gospodarstvo Primorsko-goranske županije, ističući njegov potencijal – turizam, trgovinu, farmaceutsku industriju, brodograđevnu industriju, posebice remont brodova, te metaloprerađivačku industriju, naglasivši da je industriji cilj digitalizacija, odnosno Industrija 4.0.  Također se razgovaralo o drvnoj industriji i njezinim potencijalima, o Luci Rijeka i izgradnji infrastrukture, projektiranju u brodograđevnoj industriji, transportu i logistici koji su također zastupljeni u Primorsko-goranskoj županiji. Predsjednik Bezić naglasio je kako Primorsko-goranska županija predstavlja veliku priliku za ulaganje i za suradnju s rumunjskim partnerima. Bilo je riječi i o Počasnom konzulatu u Rijeci te o njegovoj izuzetno važnoj ulozi u suradnji Primorsko-goranske županije sa Rumunjskom.

Veleposlanik je istaknuo da dvije zemlje imaju odličnu suradnju na nacionalnoj razini, uz trgovinsku razmjenu od 600 milijuna eura, koja se udvostručila u posljednjih pet godina. Veleposlanik je istaknuo kako se već duži niz godina zalaže za intenzivniju suradnju gospodarskih komora iz dviju zemalja, te kako mu je želja da bilateralna suradnja ojača i na lokalnoj razini.

Zaključeno je da će se poduzeti obostrani koraci prema tješnjoj suradnji HGK – Županijske komore Rijeka s regionalnim komorama Rumunjske.