Zlatan Fröhlich i Damir Kušen
Izvor: HGK

Veleposlanik RH u Australiji posjetio Komoru Zagreb

Objavljeno: 10. 04. 2017. , Ažurirano: 10. 01. 2019.

Hrvatski veleposlanik u Australiji Damir Kušen posjetio je 8. travnja Komoru Zagreb kako bi s predsjednikom Komore Zagreb Zlatanom Fröhlichom razmijenio mišljenja o gospodarskim odnosima Hrvatske i Australije. Istaknuta je živa aktivnost gospodarstvenika hrvatskog porijekla u Australiji, na čiju su inicijativu osnovane četiri mješovite australsko-hrvatske gospodarske komore u Perthu, Melbourneu, Adelaideu i Sydneyu, čiji su članovi spremni intenzivirati gospodarske odnose s Hrvatskom.

Istaknute su mogućnosti suradnje i našeg izvoza u sektoru inženjerskih i posebno energetskih tvrtki, IT-sektora, tehničko-vojnog klastera, prehrambene industrije i turizma. Kako postoji interes naših iseljenika za ulaganje u Hrvatsku, dogovoreno je da će Komora Zagreb pripremiti informaciju o investicijskim projektima, a također će se ispitati interes gospodarstvenika za poslovnu delegaciju HGK koja bi posjetila Australiju. Australija je ujedno strateška pozicija za gospodarski iskorak prema azijskim tržištima te dobar poslovni plasman neke robe na australsko tržište potencijalno otvara i ta daleka tržišta.

Ukupna je razmjena roba i usluga Hrvatske i Australije u prošloj godini iznosila 203 milijuna australskih dolara, što je trostruko povećanje u pet godina. Impresivna je posebno razmjena u području usluga, u kojima je Hrvatska ostvarila suficit od čak 150 milijuna australskih dolara, primarno u IT-sektoru i u turizmu.