Davorka Car, Zlatan Fröhlich, Vitomir Klasić, Marijan Haramija, Mustafa Babür Hızlan, Ebru Arisoy (s lijeva na desno)
Izvor: HGK

Veleposlanik Republike Turske u HGK – Komori Zagreb

Objavljeno: 14. 05. 2018. , Ažurirano: 16. 05. 2018.

Veleposlanik Republike Turske u Hrvatskoj Mustafa Babür Hızlan u pratnji gospodarske savjetnice Ebru Arisoy posjetio je 14. svibnja Komoru Zagreb, gdje ga je primio predsjednik te institucije i ujedno predsjednik Hrvatsko-turskog poslovnog vijeća Zlatan Fröhlich sa suradnicima. Središnja su tema razgovora bile mogućnosti unaprjeđivanja gospodarske suradnje i međusobne vanjskotrgovinske razmjene. Obostrano je ocijenjeno da postoje zajednički interesi za unaprjeđivanje gospodarskih veza te povećanje trgovinske razmjene koja je prošle godine iznosila oko 487 milijuna američkih dolara.

Naglašena je važnost Hrvatsko-turskog poslovnog vijeća za produbljivanje suradnje hrvatske i turske poslovne zajednice. Naime, sporazumom o suradnji Hrvatske gospodarske komore i turskog Odbora za promicanje gospodarskih odnosa s inozemstvom (DEİK) iz 1995. godine osnovano je Hrvatsko-tursko poslovno vijeće. Svrha je rada Vijeća promicanje gospodarskih veza međusobnim upoznavanjem poslovnih mogućnosti, povezivanjem poslovnih subjekata putem izravnih kontakata te olakšavanjem protoka poslovnih informacija. Upravo je zahvaljujući ovom mehanizmu organiziran niz hrvatsko-turskih poslovnih foruma. Svoja su iskustva u suradnji s Turskom veleposlaniku prenijeli hrvatski gospodarstvenici Vitomir Klasić, direktor tvrtke Ivanićplast, i Marijan Haramija, direktor hrvatske podružnice tvrtke Grundig.

Tijekom razgovora izneseni su prijedlozi koji bi trebali rezultirati znatnijom suradnjom hrvatskih i turskih nacionalnih i regionalnih komora te tvrtki s tih područja, a do kraja godine se očekuje otvaranje predstavništva HGK u Istanbulu.