Izvor: HGK - Komora Zagreb

Vanjskotrgovačka razmjena između Australije i Hrvatske u 2018. iznosila je 24 mil. USD

Objavljeno: 22. 03. 2019. , Ažurirano: 22. 03. 2019.

U HGK – Komori Zagreb danas je održana sjednica Poslovnog vijeća za gospodarsku suradnju s Australijom pri HGK. Na sjednici su prisutni upoznati s pokretanjem web-stranice Vijeća, koja će omogućiti komunikaciju između članova Vijeća, te s podatcima o trgovačkoj razmjeni između Hrvatske i Australije. Predsjednik Vijeća Marko Marić iz Podravke je predložio formiranje više radnih skupina Vijeća koje će sektorski pokrivati gospodarske djelatnosti, što je i prihvaćeno.

Veleposlanice Australije u Hrvatskoj Elizabeth Petrovic prisutne je upoznala s tijekom pregovora između Australije i EU o ugovoru o slobodnoj trgovini koju dobro napreduju te se njegovim prihvaćanjem očekuje ubrzani razvoj gospodarskih odnosa. Predsjednik Komore Zagreb je informirao prisutne da će se Poslovno vijeće za gospodarsku suradnju s Australijom pri HGK, uključiti u rad Australian Business in Europe Network, što će omogućiti suradnju sa sličnim udruženjima koja djeluju u 15 europskih gradova.

Također je prezentirao projekte HGK Digitalna komora, Znakovi Hrvatske kvalitete i izvornosti te Kupujmo hrvatsko

Vanjskotrgovačka razmjena između Australije i Hrvatske je prošle godina iznosila 24 mil. dolara od čega je hrvatski izvoz bio 21,5 mil USD. Najveći izvoz bilježimo u energetskom sektoru (transformatori, trurbine) i prehrambenim proizvodima a uspješan je i naš izvoz usluga, prvenstveno u IT sektoru koji je prošle godine iznosio 70 mil dolara. Hrvatsku je prošle godine posjetilo oko 220 tisuća australskih turista što je porast od 17% u odnosu na 2017. godinu.