Izvor: Pixabay

Unatoč ublažavanju mjera, trgovci se moraju pridržavati strogih pravila zaštite


Objavljeno: 24. 04. 2020. , Ažurirano: 27. 04. 2020.


Hrvatski zavod za javno zdravstvo donio je preporuke za sprječavanje infekcije u trgovinama koje započinju s radom u sklopu postupnog ublažavanja restrikcija povezanih s koronavirusom.

„Otvaranje svih trgovina i produženje radnog vremena pomoći će normalizaciji situacije u sektoru, ali i u cijelom gospodarstvu. Iznimno je važno pridržavati se pravila za zaštitu zdravlja, održavati fizički razmak među kupcima i radnicima, urediti rad u smjenama i paziti na dezinfekciju“, istaknula je Tomislava Ravlić, direktorica Sektora za trgovinu HGK.

Preporuke HZJZ-a ograničavaju broj kupaca koji istovremeno borave u trgovini na 15 kupaca na 100 četvornih metara neto. Točnije, najveći broj kupaca koji mogu istovremeno boraviti u trgovini ovisi o neto površini trgovine (površina koja je predviđena za kretanje kupaca, tj. bruto površina umanjena za površinu koju zauzimaju izlošci, police, blagajna, hladnjaci i ostala oprema trgovine). Najveći je broj kupaca koji može istovremeno boraviti u trgovini neto površina u četvornim metrima podijeljena sa 7. Ako je teško odrediti neto površinu, može se najveći broj kupaca koji istovremeno smiju biti u trgovini izračunati tako da se bruto površina podijeli s 10.

Nakon što u trgovinu uđe najveći dopušten broj kupaca, daljnji su ulasci mogući tek kad netko od kupaca izađe, tj. na jednog koji izađe, jedan može ući. 

Posebna pravila vrijede za trgovine tekstila u kojima se preporučuje prodaja bez isprobavanja odjevnih predmeta. Ako je nužno isprobati odjevne predmete, nekupljena roba mora se spremiti na pet dana u za to predviđen prostor prije ponovnog stavljanja u prodaju. Isto vrijedi i za odjevne predmete iz povrata. 

Ograničen je i broj košarica i kolica u trgovinama prema najvećem broju kupaca koji mogu istovremeno biti u trgovini te da se ulazak uvjetuje preuzimanjem slobodne košarice ili kolica. 

Za osoblje koje dolazi u kontakt licem u lice s kupcima moraju se osigurati zaštitne maske i fizička distanca, to se odnosi na blagajnike, poslužitelje, osoblje koje objašnjava karakteristike proizvoda i slično. Ako je moguće, preporučuje se ugradnja zaštitnih pregrada na blagajnama i potiče se beskontaktno plaćanje.

HZJZ također preporučuje smjenski rad, i to tako da između prve i druge smjene bude barem jedan sat pauze, kada će se očistiti i dezinficirati površine tijekom rutinskog čišćenja. Zahtijevaju temeljno dezinficiranje prostora i kontroliranje zdravstvenog stanja osoblja mjerenjem temperature prije posla.