Ugostitelji okupljeni u HGK – ŽK Split nadaju se daljnjem popuštanju mjera

Objavljeno: 07. 05. 2020.

Treća faza popuštanja mjera, koja počinje 11. svibnja, omogućit će rad ugostiteljskih objekata, i to samo na vanjskim prostorima i terasama uz poštovanje posebnih epidemioloških mjera. S obzirom na pripreme za ponovni početak rada i propisane uvjete, ali i druge teme i probleme koje ugostitelji imaju, danas su predstavnici ugostiteljske djelatnosti okupljeni u Strukovnu grupaciju HGK – Županijske komore Split održali online sjednicu.

Osim prioritetne teme početka i uvjeta rada ugostiteljskih objekata od sljedećeg ponedjeljka, na sjednici se razgovaralo o poreznim opterećenjima i nametima, zakupu javnih površina i poslovnih prostora u vlasništvu RH i jedinica lokalne samouprave, nelojalnoj konkurenciji, moratoriju na kreditna zaduženja te ostalim važnim pitanjima za poslovanje ugostitelja.

''Dok se još više ne relaksiraju trenutni uvjeti za rad ugostiteljskih objekata, smatram da velika većina ugostitelja neće imati ni uvjete ni motive za rad'', rekao je predsjednik Strukovne grupacije ugostiteljskih djelatnosti ŽK Split Ivan Malada.

Potpredsjednik Udruženja ugostiteljskih djelatnosti HGK Stipe Jeličić informirao je o Prijedlogu mjera za ugostiteljstvo Nacionalne udruge ugostitelja i tijeku pregovora sa Stožerom civilne zaštite RH u vezi s prijedlozima ugostitelja, koji pokušavaju pomiriti zahtjeve fizičke distance, ali i što normalnijeg poslovanja i opuštenosti u objektima, te se nada povoljnom rješenju.

Za svaku su od navedenih tema na sjednici dani konkretni prijedlozi i načini postupanja te je dogovoreno da će, ovisno o problemima, Strukovna grupacija žurno uputiti dopise sa svojim prijedlozima lokalnoj samoupravi, odnosno Gradu Splitu, Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, Državnom inspektoratu, a putem nacionalnog Udruženja i HGK dalje prema ministarstvima i Vladi.

''U vezi s početkom rada ugostitelja u ovim specifičnim uvjetima, Državnom inspektoratu smo predložili da njihovo postupanje bude ponajprije edukativno i preventivno radi upozoravanja na propuste ako je riječ o manjim greškama koje se daju ispraviti'', poručio je predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš te pozvao ugostitelje da se obrate izravno u ŽK Split budu li imali poteškoća u organizaciji rada u skladu s odlukama i uputama kako bi u suradnji s nadležnim institucijama na konstruktivan način riješili nesporazume i pronašli rješenja. 

Strukovna grupacija ugostiteljskih djelatnosti ŽK Split vrlo je aktivna cijelo vrijeme trajanja situacije uzrokovane pandemijom koronavirusa, upućuje na stanje i probleme u ugostiteljstvu te predlaže rješenja. Na samom početku krize Grupacija je uputila prijedloge mjera Gradu Splitu i Županiji, a oni su putem nacionalnog Udruženja i HGK ušli u popis prijedloga upućen mjerodavnim ministarstvima i Vladi RH. S obzirom na to da se situacija povezana s radom ugostiteljskih objekata i ponašanjem u njima neće riješiti bez uključenosti i pomoći svih, Grupacija će u narednim danima u skladu sa zaključcima sjednice uputiti dopise sa svojim prijedlozima mjerodavnim institucijama.