Udruženje sportskih klubova Hrvatske gospodarske komore osnovano je 4. svibnja 2023. godine s ciljem unaprjeđenja sustava financiranja hrvatskog klupskog sporta.

Predsjednik udruženja je Vedran Šupuković, direktor RK Zagreb, a potpredsjednici Dino Bošnjaković iz KK Cibona Zagreb i Branimir Kos, savjetnik predsjednika HGK.

Hrvatska gospodarska komora na sport gleda kao sastavni dio hrvatskog gospodarstva. Pored općepoznatih društvenih učinaka sporta, kao što su na primjer utjecaj na zdravlje opće populacije, smanjivanje pretilosti kod djece, posebno u fokus stavljamo ekonomske i financijske učinke sporta na gospodarstvo, kao što su: rast turizma, rast zaposlenosti, rast konkurentnosti i produktivnosti, rast investicija.

Konkretni i konstruktivni prijedlozi za rješavanje izazova financiranja sportskih klubova te stručni, sustavni i strukturirani razgovori s nositeljima izvršne i zakonodavne vlasti okosnica su djelovanja Udruženja.

Inicijativa za osnivanje Udruženja pokrenuta je kako bi se povezali sportski klubovi na nacionalnom nivou da uz potporu HGK na jasan način artikuliraju važne teme za funkcioniranje klupskog sporta. Vedran Šupuković, predsjednik Udruženja u javnim nastupima ističe da sve klubove karakterizira neadekvatna struktura prihoda, odnosno ovisnost o pojedinim segmentima prihoda, visoka razina fiksnih rashoda i visoka varijabilnost prihoda.

Do sada se u Udruženje učlanilo više od stotinu klubova. Riječ je pretežito o klubovima najviše razine natjecanja iz nogometa, vaterpola, odbojke, košarke i rukometa. Može se reći kako Udruženje trenutno ima potporu više od 75% klubova prvog ranga natjecanja iz spomenutih sportova. Preostali dio članstva Udruženja čine klubovi iz nižih razina natjecanja iz već navedenih sportova, ali i streličarstva, hokeja, hrvanja… Za učlanjenje su dobrodošli klubovi iz svih olimpijskih sportova, neovisno o rangu natjecanja.

Država izdvaja značajna sredstva za sport u Hrvatskoj, a najavljuju se i veća ulaganja. Zato udruženje rješenje ne vidi u izdvajanju većih sredstava iz proračuna, već u poticanju privatnih kompanija na ulaganja u sport – kroz porezne olakšice.

• POREZNI POTICAJI ZA SPONZORSTVA U POREZU NA DOBIT ZA PODUZETNIKE
    • Definicija sponzorstva kao novčanog ili materijalnog davanja uz protučinidbu reklame.  Sponzorstva u poslovnoj praksi su već porezno priznata prema trenutnom poreznom zakonu.  Prijedlog poreznog poticaja: Dodatno smanjenje porezne osnovice poreza na dobit za iznos sponzorstava sportskim organizacijama prema ugovorima o sponzorstvu. Predložena nadopuna članka 6. Zakona o porezu na dobit koja bi uključivala sponzorstva sportskim udrugama i savezima. Ilustracija učinka: Za sponzorstvo od 10.000,00 EUR-a poduzetnik bi mogao platiti manje poreza na dobit - dodatni porezni učinak od 1.800,00 eura ili 1.000,00 eura, ovisno o veličini poduzetnika (stopa od 18% ili 10%). Nadopuna članka 6. Zakona o porezu na dobit koja bi uključivala sponzorstva sportskim udrugama i savezima.
  • POVEĆATI NEOPOREZIVE IZNOSE ZA SPORTSKE NAGRADE I STIPENDIJE PREMA NOVOM ZAKONU O SPORTU
    • Povećanje neoporezivih iznosa na 5.000 EURA za nagrade i 2.000 EURA mjesečno za stipendije. Novi Zakon omogućuje stipendijske ugovore do 24. godine sportaša, do 24.000,00 eura godišnje.
  • PRIJEDLOG POREZNIH POTICAJA ZA GRAĐANE U SVRHU PODRŠKE SPORTU
    • Omogućiti građanima sudjelovanje u poticanju sporta putem poreznih poticaja. Sadašnje stanje: Građani mogu povećati osobni odbitak za darovanja, ali malo ih koristi ovu mogućnost. Prijedlog: Izmjene poreznih propisa kako bi građani mogli preusmjeriti dio svojeg poreza na dohodak (5%) lokalnim sportskim klubovima ili udrugama. Alternativa: Porezni poticaji za građane koji doniraju sportu, slično poduzetnicima.
    • Učinci:
      • Građani bi imali veću kontrolu nad preraspodjelom svojih poreza, potičući sport i lokalne klubove.
      • Povećanje transparentnosti u financiranju sportskih organizacija i bolja kontrola nad neprofitnim sektorom
  • SMANJIVANJE KLUPSKIH TROŠKOVA VEZANIH ZA RAD SA DJECOM I MLADIMA
    • Sportski klubovi troše dobar dio svojih proračuna na financiranje troškova mlađih dobnih skupina (nabava opreme, najam dvorana/sportskih terena, troškovi organizacije utakmica, prijevoz,  trošak trenera itd.)
  • Dodatni prijedlozi:
    • Oslobađanje klubova troškova PDV-a pri nabavi sportske opreme za djecu i mlade (do 18 godina).
    • Prebacivanje troškova najma sportskih objekata za rad sa djecom i mladima na jedinice lokalne ili područne samouprave.
    • Prebacivanje troškova sudaca i drugih službenih osoba za rad sa djecom i mladima na jedinice lokalne ili područne samouprave.
    • Prebacivanje troškova rada trenera za rad sa djecom i mladima  na jedinice lokalne ili područne samouprave.

Učlanite se u Udruženje sportskih klubova HGK i budite dio inicijative koja će promijeniti sliku klupskog sporta u Hrvatskoj!

Član Udruženja može biti članica Hrvatske gospodarske komore. Kako se učlaniti, saznajte na poveznici

Za više informacija o Udruženju sportskih klubova HGK, možete se javiti na kontakte u nastavku:

Udruženje sportskih klubova HGK:
sport@hgk.hr

Poslovni tajnik Udruženja sportskih klubova HGK:
Tomislav Njegovan
tnjegovan@hgk.hr