Izvor: HGK

U ŽK Rijeka održana Konferencija ekološke dekarbonizacije motora s unutarnjim izgaranjem

Objavljeno: 13. 09. 2023.

U organizaciji HGK – Županijske komore Rijeka i nonCarbon Akademije, 12. rujna 2023. u ŽK Rijeka održana je Konferencija ekološke dekarbonizacije motora s unutarnjim izgaranjem.

Tehnologija dekarbonizacije motora odgovara na zahtjeve koje Vlada RH postavlja u ciljevima smanjenja emisija stakleničkih plinova i dekarbonizacije energetskog i prometnog sektora, a konferencija je bila namijenjena svim gospodarstvenicima koji u svom poslovanju koriste veći broj vozila/plovila s dizelskim, benzinskim i plinskim motorom.

Proces ekološke dekarbonizacije motora s unutarnjim izgaranjem i aktivnosti nonCarbon akademije predstavio je njen direktor Tihomir Tomaž Pavičić. Radi se o neinvazivnoj tehnologiji koja koristi električnu energiju i destiliranu vodu a čijom se primjenom produžuje  vijek trajanja motora, poboljšavaju njegove performanse, smanjuje potrošnja i kao i emisije štetnih plinova.

O dekarbonizaciji sa znanstvenog aspekta govorili su predstavnici  Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu, Pomorskog fakulteta u Rijeci, Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu te Prometnog odjela Veleučilišta u Rijeci.

Na konferenciju su sudjelovali i predstavnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije te Europskog centra za izvrsnost potrošača.

Sudionici konferencije bili su predstavnici gospodarstvenika pretežito prometnog i komunalnog sektora kao i institucija.