Izvor: HGK
U ŽK Rijeka održana Konferencija ekološke dekarbonizacije motora s unutarnjim izgaranjem
Objavljeno: 13. 09. 2023.
Izvor: HGK
U organizaciji HGK – Županijske komore Rijeka i nonCarbon Akademije, 12. rujna 2023. u ŽK Rijeka održana je Konferencija ekološke dekarbonizacije motora s unutarnjim izgaranjem.
Tehnologija dekarbonizacije motora odgovara na zahtjeve koje Vlada RH postavlja u ciljevima smanjenja emisija stakleničkih plinova i dekarbonizacije energetskog i prometnog sektora, a konferencija je bila namijenjena svim gospodarstvenicima koji u svom poslovanju koriste veći broj vozila/plovila s dizelskim, benzinskim i plinskim motorom.
Proces ekološke dekarbonizacije motora s unutarnjim izgaranjem i aktivnosti nonCarbon akademije predstavio je njen direktor Tihomir Tomaž Pavičić. Radi se o neinvazivnoj tehnologiji koja koristi električnu energiju i destiliranu vodu a čijom se primjenom produžuje vijek trajanja motora, poboljšavaju njegove performanse, smanjuje potrošnja i kao i emisije štetnih plinova.
O dekarbonizaciji sa znanstvenog aspekta govorili su predstavnici Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu, Pomorskog fakulteta u Rijeci, Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu te Prometnog odjela Veleučilišta u Rijeci.
Na konferenciju su sudjelovali i predstavnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije te Europskog centra za izvrsnost potrošača.
Sudionici konferencije bili su predstavnici gospodarstvenika pretežito prometnog i komunalnog sektora kao i institucija.