Izvor: HGK Županijska komora Pula

U ŽK Pula Predstavljen EU Progess-projekt

Objavljeno: 05. 02. 2016. , Ažurirano: 16. 09. 2016.

U ŽK Pula, u petak, 29. siječnja, zamjenik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Goran Selanec predstavio je EU Progress-projekt Uklanjanje staklenog labirinta – jednakost prilika u pristupu pozicijama ekonomskog odlučivanja u Hrvatskoj.

Tijekom dvije godine provedbe projekta, intenzivno se radilo na osvješćivanju i promicanju potrebe za uravnoteženom zastupljenošću žena i muškaraca na upravljačkim i rukovodećim pozicijama u trgovačkim društvima diljem RH.

U sklopu projekta provedena su istraživanja među 500 najvećih hrvatskih tvrtki izlistanih na Zagrebačkoj burzi o zastupljenosti žena i muškaraca na rukovodećim i upravljačkim pozicijama. Rezultati su pokazali da postoji velika razlika u zastupljenosti žena i muškaraca s obzirom na pravni oblik društva. U upravama dioničkih društava, zastupljenost žena je 17,3 posto, a u nadzornim odborima 21,7 posto. U nadzornim je odborima društava s ograničenom odgovornošću 24,6 posto žena, dok je u upravama 31,9 posto žena.

Upravo stoga pokrenut je projekt izrade Baza poslovnih žena Hrvatske kojom se želi dodatno potaknuti zapošljavanje žena na upravljačkim pozicijama. Svrha baze jest osigurati pouzdanu i opsežnu bazu poslovnih žena kvalificiranih za upravljačke i rukovodeće pozicije. Tako će se stvoriti vrijedan izvor potencijalnih kandidatkinja za posao i pokazati da na hrvatskom tržištu rada postoji dovoljan broj žena s hvalevrijednom karijerom i postignućima, koje su sposobne u bilo kojem trenutku preuzeti najodgovornije pozicije. Prvi krug poziva za uvrštavanja u Bazu podataka završen je 5. siječnja, a novi poziv objavit će se u lipnju.

Na predstavljaju projekta sudjelovale su predsjednica ŽK Pula Jasna Jaklin Majetić i predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Istarske županije Viviana Benussi.