Autor: HGK ŽK Pula

U ŽK Pula održana radionica o "benchmarkingu"

Objavljeno: 27. 02. 2018. , Ažurirano: 28. 02. 2018.

Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (Opatija), STR Group (London) i HGK – ŽK Pula organizirali su 26. veljače u ŽK Pula radionicu o benchmarkingu. Na radionici su  predstavljeni rezultati poslovanja hotela u Istri u 2017. godini i mogućnosti korištenja benchmarking izvještaja u svakodnevnom poslovanju hotela.

Sandra Janković istaknula je kako Fakultet i Hrvatska gospodarska komora već šest godina surađuju na ovom projektu. Benchmarking je iskustvo konkurencije, u kojem se promatra kako posluje konkurencija i provode se usporedbe s konkurencijom, rekla je Janković. Pritom hoteli sami definiraju svoju konkurenciju, tri ili više hotela te dobivaju mjesečne izvještaje, koji uključuju pokazatelje za vlastiti hotel te usporedbu s prosjekom konkurentskih hotela. U Istarskoj županiji u projektu benchmarkinga sudjeluje 26 hotela. Rezultati benchmarkinga pokazuju da je u 2017. godini Istra ostvarila najbolje rezultate u pogledu iskorištenja kapaciteta, najviših cijena hotelskih soba, ostvarenog prihoda po raspoloživoj sobi i drugim pokazateljima.

Mogućnosti korištenja benchmarking alata koje nudi međunarodna tvrtka STR Group iz Londona predstavili su njeni predstavnici Jakub Klimczak i Ivana Nešković

Okupljene predstavnike istarskih hotela uvodno je pozdravila predsjednica Županijske komore Pula Jasna Jaklin Majetić, koja je podsjetila na niz edukacija koje u posljednje vrijeme organiziraju ŽK Pula te drugi sudionici u sektoru turizma radi povećanja kvalitete turističkog proizvoda. Jaklin Majetić ujedno je najavila održavanje 1. nacionalne konferencije Cjelogodišnji turizam na krilima uspješnih poduzetnica, koja će se održati 2. i 3. ožujka u Puli.