Predsjednik Komore Zagreb Vitomir Klasić na Danima Nikole Tesle
Izvor: HGK

U Zagrebu održani osmi Dani Nikole Tesle

Objavljeno: 15. 07. 2021. , Ažurirano: 23. 07. 2021.

U organizaciji udruge "Nikola Tesla – Genij za budućnost" i uz partnerstvo HGK – Komore Zagreb, u Zagrebu je od 9. do 12. srpnja održana manifestacija Dani Nikole Tesle – dani znanosti, tehnologije i inovacija.

Prvog dana manifestacije, 9. srpnja, u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu posjetitelji su mogli uživati u programu demonstracija Teslinih pokusa.

Na dan Teslinog rođenja, 10. srpnja, u Hotelu Esplanade u Zagrebu održan je okrugli stol o važnosti inovacija za društvo. Sudjelovali su prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Udruge inovatora Hrvatske, Đuro Horvat, vlasnik i direktor tvrtke Tehnix, Zvonimir Viduka, zamjenik predsjednika Gospodarskog vijeća Hrvatske gospodarske komore – Komore Zagreb, i dr. sc. Nirvana Franković Mihelj, voditeljica projekata u Sektoru za zaštitu okoliša Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Okrugli stol bio je uvod u ovogodišnju konferenciju Tesla u Zagrebu koja se na temu "Inovacije kao pokretač društva" održala 12. srpnja u Hotelu International.

Na konferenciji su sudjelovali Vitomir Klasić, predsjednik Hrvatske gospodarske komore – Komore Zagreb, Jagoda Divić, samostalna savjetnica u Sektoru za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore, Ante Janko Bobetko, član Uprave Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, i Dragica Mihajlović, predsjednica udruge "Nikola Tesla – Genij za budućnost".

U svojim raspravama istaknuli su kako je upravo ostavština Nikole Tesle poticaj i današnjim inovatorima i gospodarstvenicima na stvaranju i razvoju novih tehnologija.

"Razvojnom prednošću Grada Zagreba, koji ostvaruje trećinu hrvatskog bruto domaćega proizvoda, može se smatrati i visoki udio visokoobrazovanog stanovništva. Prošle godine Hrvatske je dobila 615 doktora znanosti, od čega je njih 69,4 % sa Zagrebačkog Sveučilišta. Svjedoci smo i ubrzanog razvoja IT industrije kao i inovacija koje se upravo nadahnjuju ostavštinom Nikole Tesle. I nedavni novi uspjeh Rimac automobila svjedoči kako je upravo ta ostavština potaknula i druge na skoro nemoguće", izjavio je Klasić.