Nagrađeni uljari
Autor: Damir Buntić

U Vodicama održani 8. Dani mladog maslinova ulja u Dalmaciji

Objavljeno: 10. 12. 2018. , Ažurirano: 11. 12. 2018.

U subotu, 8. prosinca, u hotelu Olympia u Vodicama, Udruga dalmatinskih uljara održala je osme Dane mladog maslinova ulja u Dalmaciji, pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske i Šibensko-kninske županije, u suorganizaciji Udruge senzornih analitičara Olea iz Šibenika, Regionalne razvojne agencije Šibenik, Zavoda za javno zdravstvo Šibenik, Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe i Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Šibenik.

Ova međunarodna manifestacija, čiji je ŽK Šibenik jedan od suorganizatora, održala se već osmu godinu i na njoj su se okupili, predstavili i educirali maslinari i uljari te svi zaljubljenici u masline i maslinovo ulje.

Prvi dio bio je natjecateljskoga karaktera. Za dobivanje nagrade za najbolje mlado maslinovo ulje konkurirali su domaći i inozemni uljari. Na analizu je predano 259 uzoraka maslinova ulja. Djelatnici Zavoda za javno zdravstvo Šibenik ocjenjivali su kemijske parametre, a stručni kušači maslinova ulja Udruge Olea Šibenik ocijenili su organoleptiku.

U dvorani hotela Olympia posjetitelji su mogli kušati prvih deset najbolje ocijenjenih maslinovih ulja, razgledati poljoprivredne strojeve i alate za maslinare i uljare te se družiti uz pića i slastice proizvođača Šibensko-kninske županije. Svoje usluge predstavile su poljoprivredne tvrtke i institucije, a usluge HGK Znakovi kvalitete, Katalog hrvatskih proizvoda i Digitalna komora promovirali su djelatnici ŽK Šibenik.

J. Zorica, Z. Štambuk.jpg

J. Zorica, Z. Štambuk; Izvor: ŽK Šibenik

U drugom dijelu manifestacije održano je niz stručnih predavanja o kemijskoj analizi i organoleptici maslinovih ulja u 2018., značaju maslinova ulja u mediteranskoj prehrani, o raku masline i problemima zaštite maslina u 2018. te brendiranju proizvoda, a predstavljen je i projekt SAN.

Nakon održanih predavanja, na svečanoj večeri dodijeljene su nagrade za najbolja mlada maslinova ulja.

Pedić, Soža, Buntić.JPG

Pedić, Soža, Buntić; Snimio: Marijan Pedišić

Šampion manifestacije i šampion višesortnih ulja jest ulje OPG-a Ćurković iz Sinja, a šampion u kategoriji monosortnih ulja jest ulje OPG-a Kalčina Mikele iz Grožnjana.

Drugo mjesto pripalo je Josipu Pavlici iz Zadra, a treće Mariju Crnobori iz Banjola.

Uljara Oblica iz Kaštel-Staroga i uljara Sinožić iz Brtonigle uljare su koje su preradile ulja šampiona.

Osma manifestacija pokazala je sve probleme maslinara s kojima su se suočavali ove godine. Početkom vegetacije mnoge su se masline u priobalju smrznule, te je u takvim maslinicima izostao urod. Napad maslinova moljca, suša u ljetnim mjesecima i napadi 2. i 3. generacije maslinove muhe znatno su utjecali na kvalitetu maslinova ulja, što je smanjilo broj ekstra djevičanskih ulja pristiglih na manifestaciju. Od 259 pristiglih uzoraka 75 posto ulja jest ekstra djevičanske kvalitete, od kojih je 121 ulje dobilo zlatnu medalju, 39  srebrnu medalju, 20 brončanu medalju, a 17 ulja diplomu za ekstra djevičansku kvalitetu. Diplomu za djevičansku kvalitetu dobilo je 61 ulje, a jedno je ulje bilo u lampante kategoriji.