U veljači pad vrijednosti fiskaliziranih računa u županiji od 12,4 posto

Objavljeno: 04. 03. 2021. , Ažurirano: 04. 03. 2021.

Praćenje utjecaja pandemije na gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije, koje HGK – Županijska komora Split provodi na mjesečnoj bazi i putem analize podataka o broju i vrijednosti fiskaliziranih računa, i u veljači pokazuje pad broja i vrijednosti fiskaliziranih računa u odnosu na prošlogodišnju, predpandemijsku veljaču.

Na temelju podataka Područnog ureda Split Porezne uprave Ministarstva financija, prošli su mjesec porezni obveznici sa sjedištem u Splitsko-dalmatinskoj županiji izdali 14,7 milijuna računa u vrijednosti od gotovo 852 milijuna kuna. "Vrijednost fiskaliziranih računa u veljači je za 12,4 posto manja u odnosu na isti mjesec 2020. godine, dok je istovremeno broj izdanih računa pao za 19,9 posto'", komentirao je podatke za veljaču pročelnik Područnog ureda Split Porezne uprave Ivica Kusić. Ipak, u odnosu na siječanj ove godine, prošli je mjesec zabilježen blagi rast vrijednosti (2,9 posto) te broja (10,1 posto) fiskaliziranih računa.

Pad vrijednosti fiskaliziranih računa u veljači, u odnosu na prošlogodišnju, zabilježen je u svim djelatnostima u županiji, osim u djelatnosti opskrbe vodom i uklanjanja otpadnih voda. Najmanji pad bilježe djelatnosti trgovine na veliko i malo, popravka motornih vozila i motocikla (pad od 2,97 posto) te poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (pad od 2,5 posto). Vrijednost fiskaliziranih računa u trgovini iznosila je nešto više od 683 milijuna kuna, što predstavlja 80 posto vrijednosti svih fiskaliziranih računa u našoj županiji u prošlom mjesecu.

Pad manji od deset posto bilježi i prerađivačka industrija (6,9 posto), opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (8,6 posto) te djelatnost zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (9,9 posto).

Budući da su trgovina i prerađivačka industrija djelatnosti s najvećim udjelom zaposlenih u Splitsko-dalmatinskoj županiji te s obzirom na njihovu važnost za županijsko gospodarstvo, bitno je da je pad vrijednosti fiskaliziranih računa u tim djelatnostima jednoznamenkast. To se, s obzirom na epidemiološke mjere koje su bile na snazi prošli mjesec i obustavljen rad ugostiteljskih objekata, nije moglo očekivati za djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (pad od 79,3 posto), koja je s udjelom od 9,1 posto u ukupnom broju zaposlenih na trećem mjestu u županiji. Uz djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, najveći je pad vrijednosti fiskaliziranih računa prošli mjesec zabilježen u djelatnosti građevinarstva te poslovanja nekretninama.

"Ne treba posebno naglašavati kolika je uloga i važnost turizma za našu županiju i cijelu Hrvatsku, stoga pozdravljamo popuštanje mjera i omogućavanje rada ugostiteljskih objekata na otvorenom i općenito većeg broja djelatnosti. Upravo je godina dana otkako nas je zadesila pandemija koja je posebno naše poduzetnike suočila s teškim i izazovnim situacijama, stoga vjerujemo kako će uskoro biti omogućen rad svima kojima je još uvijek ograničen ili obustavljen, što će konačno rezultirati i pozitivnijim pokazateljima poslovanja", poručio je predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš.