U Splitu predstavljen projekt Ariel iz programa INTERREG Adrion


Objavljeno: 21. 01. 2019. , Ažurirano: 23. 01. 2019.


Projekt Ariel – Promoviranje transnacionalnog umrežavanja priobalnog ribolova i akvakulture u Jadransko-jonskoj makroregiji, predstavljen je 21. siječnja u Splitu zainteresiranim dionicima iz javne uprave i lokalne samouprave, predstavnicima znanstvenih i drugih stručnih institucija te brojnim profesionalnim ribarima, tvrtkama i obrtima. Riječ je o projektu koji je okupio devet znanstvenih i institucionalnih partnera iz četiri države – Hrvatske, Italije, Grčke i Crne Gore.

Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu znanstveni je partner s hrvatske strane na projektu Ariel te voditelj paketa koji se odnosi na provedbu pilot-aktivnosti za transnacionalno i regionalno umrežavanje.

Glavni je cilj projekta promicati tehnološka i netehnološka rješenja za inovativne pothvate priobalnog ribolova i akvakulture u jadransko-jonskom bazenu, djelujući kao mreža znanja i obavljajući niz prenosivih aktivnosti za bolje razumijevanje prijetnji i rješenja za uspješnije i održivo upravljanje politikama i praksama. Revizijom inovacija u ribarskom i akvakulturnom sektoru testirat će se pilot inovativna rješenja koja će zajednički definirati sami poduzetnici i istraživačke institucije.

Predstavljanju projekta nazočio je i predsjednik Županijske komore Split Joze Tomaš, koji je istaknuo kako je međunarodna suradnja na zajedničkim projektima neophodna radi održivosti prirodnih resursa mora i vode. Naglasio je da Hrvatska gospodarska komora daje punu potporu djelatnosti ribarstva, akvakulture i prerade ribe te okuplja članice putem Udruženja ribarstva HGK, a od 2011. provodi projekt Riba Hrvatske – Jedi što vrijedi kojim se promoviraju hrvatska riba i proizvodi ribarstva radi pružanja pomoći u plasmanu proizvoda hrvatskog ribarstva u inozemstvu, povećanja potrošnje ribe te jačanja imidža i stvaranja brenda koji će pridonijeti većem vrednovanju proizvoda ribarstva.