U Splitu obilježena 20. obljetnica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora
Objavljeno: 17. 06. 2022.
Za predsjedanja i pod domaćinstvom HGK – Županijske komore Split obilježena je 10. lipnja u Splitu 20. obljetnica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora. Forum okuplja 39 gospodarskih komora iz osam zemalja jadransko-jonske regije - Italije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Albanije, Grčke i Srbije, a upravo je gospodarska komora u Splitu prije dva desetljeća bila jedan od inicijatora i osnivača ove međunarodne udruge.
''Brojne su zajedničke aktivnosti, projekti i suradnje realizirani u proteklih 20 godina Foruma, što je samo potvrdilo ispravnost vizije njegovih osnivača. Najsvježiji je primjer projekt COOPeR, čiju smo konferenciju upravo danas održali, a koji je proizišao iz suradnje u sklopu Foruma s ciljem unapređenja i razvoja maslinarstva i proizvodnje maslinova ulja na području Hrvatske, BiH i Crne Gore'', poručio je predsjednik HGK – Županijske komore Split i predsjednik Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora Joze Tomaš. Tomaš je ujedno najavio i daljnje aktivnosti Foruma, posebno potpisivanje novog Memoranduma o suradnji s Udruženjem mediteranskih gospodarskih komora ASCAME, u studenom u Barceloni, čime će ojačati svoju ulogu i vidljivost na Mediteranu.

Povezivanje gospodarskih komora s obje strane Jadranskog te Jonskog mora nastalo je iz potrebe jačanja gospodarskih veza, zajedničkog rješavanja problema i sudjelovanja u projektima od zajedničkog interesa. S rastom broja članica Foruma, tijekom godina rasla je i njegova uloga na europskom i međunarodnom nivou. Od početka procesa priznavanja jadransko-jonskog područja kao treće europske makroregije (EUSAIR), nakon Baltičke i Dunavske regije, do čega je došlo 2014. godine od strane Europskog vijeća, Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora se smatra jednim od ključnih aktera za razvoj regije zajedno s mrežom sveučilišta i forumom gradova te predstavlja direktnog sugovornika Europskoj komisiji, Upravi EUSAIR-a i drugim važnim međunarodnim tijelima.
Svečanost koja je održana u Dioklecijanovim podrumima bila je prigoda za osvrt na prijeđeni put i dosadašnji značajni rad Foruma, planiranje budućih aktivnosti, kao i odavanje počasti članicama te zaslužnim partnerima i prijateljima Foruma.
Za zasluge u vođenju i unapređenju Foruma te doprinos gospodarskoj suradnji u regiji posebna su priznanja uručena dosadašnjim predsjednicima Foruma: savjetnici predsjednika HGK Mirjani Čagalj, predsjedniku Gospodarske komore Marche Ginu Sabatiniju, bivšem predsjedniku Gospodarske komore Ancone Rodolfu Giampieriju, glavnom tajniku Foruma od njegovog osnivanja Michelu De Viti te aktualnom predsjedniku Foruma Jozi Tomašu.

Deserte inspirirane zemljama članicama jadransko-jonskog Foruma za svečanost su pripremili i predstavili učenici Turističke ugostiteljske škole iz Splita, dok su štićenici centra Juraj Bonači, čiji je projekt ''I mi to možemo!'' osvojio drugo mjesto na najvećem svjetskom medijskom natjecanju (International News Media Association) u kategoriji ''Najbolja nagrada za odnose s javnošću i rad u zajednici”, izradili priznanja te suvenir s likom mornara, koji je podijeljen svim sudionicima svečanosti.