Izvor: HGK

U Sisku održana radionica ‘Pametni, sigurni i održivi gradovi’

Objavljeno: 26. 05. 2023.

U Sisku je 24. svibnja održana radionica ‘Pametni, sigurni i održivi gradovi’ na kojoj je prezentirana Grupacija Smart city, osnovana unutar Udruženja električne i elektroničke industrije HGK. Osnovni zadaci Grupacije su promoviranje korištenja naprednih tehnologija kako bi se riješili izazovi s kojima se gradovi susreću u svakodnevnom funkcioniranju i pružanje rješenja koja poboljšavaju efikasnost javnih usluga, povećavaju sigurnost i kvalitetu života u gradovima te zagovaraju suradnju domaće pameti i gradova u primjeni smart city koncepta.

Cilj radionice bio je prezentirati zakonske obveze za jedinice lokalne samouprave, postupke akreditacije laboratorija za ispitivanje svjetlosti te EU fondove koji podržavanju smart tehnologije u svojim pozivima. Radionica je bila namijenjena jedinicama lokalne samouprave, komunalnim poduzećima, ravnateljima ustanova čiji su osnivači gradovi, općine i županija.

Na radionici je predstavljena Grupacija Smart city čiji razlozi osnivanja su okupljanje stručnjaka iz ovog područja, umrežavanje u raznim projektima te promocija. Upravo ovaj skup bio je promocija potencijalnom tržištu, a to su gradovi i općine kao provoditelji zakonskih obveza i donositelji odluka, ali i tvrtke koje provode te odluke.

O obvezama lokalne samouprave iz područja svjetlosnog onečišćenja govorio je predstavnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Uprave za klimatske aktivnosti koji je istaknuo da smo jedna od rijetkih država u svijetu koja je ovo područje regulirala zakonski. Ove godine donešeni su podzakonski akti na temelju Zakona o svjetlosnom onečišćenju iz 2019. koji definiraju uvjete i obveze za prvenstveno gradove i općine.

Nakon radionice održani su razgovori u kojima su sudjelovali predstavnici tvrtki s predstavnicima gradova i općina te im prezentirali moderna rješenja koja mogu odgovoriti na potrebe urbanih sredina za pametnim i održivim proizvodima i tehnologijama u području energije i voda, mobilnosti, okoliša, otpada i IoT infrastrukture.