Izvor: Pixabay

U Saboru izglasani vaučeri za putovanja - spas za likvidnost turističkih agencija


Objavljeno: 07. 04. 2020. , Ažurirano: 08. 04. 2020.


Danas su u Saboru, uz paket drugih mjera usmjerenih na ublažavanje posljedica epidemije bolesti COVID-19, usvojene i izmjene Zakona o pružanju usluga u turizmu po hitnom postupku, po kojima se turističkim agencijama omogućilo izdavanje vrijednosnih vaučera umjesto povrata putnicima za paket-aranžmane. 

 „Zahvalni smo Ministarstvu turizma, Vladi RH i Saboru na prihvaćanju naših prijedloga da se za neizvršene ugovore o putovanju u paket-aranžmanu koji su se trebali dogoditi u ovim izvanrednim okolnostima, odnosno nakon 1. ožujka 2020. godine, omogući izdavanje vaučera. Putnik je u potpunosti zaštićen jer dobiva vrijednosni vaučer u iznosu uplaćenog koji može iskoristiti za drugo putovanje ili odgođeni termin putovanja po smirivanju situacije“, rekao je predsjednik UHPA-e Tomislav Fain. Dodaje i da će vaučer biti pokriven već ugovorenom jamčevinom putničkih agencija za slučaj nesolventnosti. „Putnik ima i pravo ako se odluči za povrat sredstava i ne želi iskoristiti ranije uplaćeno i rezervirano putovanje, po isteku 180 dana od dana prestanka posebnih okolnosti i na puni povrat uplaćenih sredstva u roku od 14 dana“, pojašnjava Fain. 

„Kao članovi Europskog udruženja nacionalnih udruga putničkih agencija i organizatora putovanja (ECTAA) sudjelovali smo u pregovorima s Europskom komisijom, slijedom kojih je izdana uputa potrošačima da prihvate odgode putovanja i vaučere. U komunikaciji s kolegama iz ECTAA-e iz brojnih zemlja poput Francuske, Belgije, Finske, Nizozemske, Velike Britanije, Italije, Poljske koji su u suradnji sa svojim vladama također uveli institut vaučera u nekom obliku, došli smo do zadovoljavajućeg rješenja te nam je jako drago da su i naše Ministarstvo turizma i Vlada prihvatili prijedlog i pokazali veliko razumijevanje za sektor koji se našao u nezapamćeno teškoj situaciji“, rekao je predsjednik Udruženja putničkih agencija HGK Boris Žgomba, ujedno i član Upravnog odbora ECTAA-e. 

Agencije, osim što je novi booking i priljev bilo kakvih sredstava u potpunom zastoju od veljače, nisu mogle ni do sredstava za već rezervirana putovanja jer je novac već proslijeđen drugima u lancu paketnog aranžmana poput aviokompanija i hotela. Oni su povrat agencijama omogućili većinom u obliku depozita, vaučera, odgodama termina, a često i nikakav. Putničke su agencije prema odredbama Zakona koje su prije bile na snazi, u koji je bila prenesena EU Direktiva o paket-aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima, bile u nemoguće teškoj situaciji i prisiljene podnijeti teret krize same i prije dodatne eskalacije u ostatku gospodarstva. Već je prema anketama HGK i UHPA-e u veljači, stopiranjem školskih putovanja, kongresa, poslovnih putovanja, ograničenjima međunarodnih putovanja te dolazaka gostiju iz Azije i drugih tada žarišnih zemlja, njih 92 posto osjetilo jake i srednje negativne posljedice na dugoročno poslovanje. Taj se utjecaj zatvaranjem svih granica i djelatnosti samo povećao posljednjih mjesec dana. Ujedno, od 2061 registrirane tvrtke za djelatnost putničkih agencija i organizatora putovanja njih 99,3 posto pripada kategoriji malih ili mikro tvrtki te im ovakvi gubici predstavljaju enorman udarac na poslovanje, a kako se često radi o obiteljskim tvrtkama, to je izravno prihod cijelih njihovih obitelji. 

Udruga hrvatskih putničkih agencija (UHPA) i Udruženje putničkih agencija (UPA HGK) predstavljaju vodeća strukovna udruženja u turizmu koja zastupaju interese više od 2000 registriranih tvrtki za djelatnost turističkih agencija i turoperatora i zapošljavaju gotovo šest i pol tisuća ljudi.