Ante Fumić, Meri Vesanović, Irena Miholić, Krešimir Dabo, Katarina Bušić, Mirela Hrovatin, Snježana Bogdanić i Marija Sarkotić
Izvor: GPOU
Autor: Hrvoje Kostelac

U Otočcu održana konferencija o nematerijalnoj baštini kao potencijalu razvoja


Objavljeno: 10. 06. 2024. , Ažurirano: 11. 06. 2024.


Proteklog vikenda Otočac je bio žarište bogatih kulturnih zbivanja u Lici, obogativši lokalnu zajednicu nizom događanja koji su privukli brojne posjetitelje i stručnjake.

Konferencija o nematerijalnoj baštini "Nematerijalna baština kao potencijal razvoja" održana je u Otočcu 7. lipnja 2024. godine u organizaciji Gackog pučkog otvorenog učilišta Otočac. Drugo izdanje ove konferencije okupilo je paneliste iz područja povezanih s baštinom, menadžmentom, marketingom, poduzetništvom i novim tehnologijama koji su podijelili svoja iskustva i znanja u upravljanju projektima baziranima na nematerijalnoj kulturnoj baštini.

Pokrovitelji ovogodišnje konferencije su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske, a partnersku podršku osigurali su Grad Otočac i Turistička zajednica Ličko-senjske županije, koji su konferenciju poduprli i financijski, te Turistička zajednica Grada Otočca, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Institut za etnologiju i folkloristiku, Hrvatska gospodarska komora, Veleučilište Aspira, Prilika GRP d.o.o., Muze d.o.o., Katedra Čakavskog sabora pokrajine Gacke, Razvojni centar Ličko-senjske županije, Klaster Lika Destination i Obiteljska destilerija Aura.

 konf4.jpg

Sudionici konferencije;  Izvor: GPOU; Snimio: Hrvoje Kostelac.

 

Interpretacijska turistička tura i tehnološke inovacije

 

Interpretativno turističko vođenje pod nazivom "Zagonetka iza ćoška", predsjednice Kulturne udruge za baštinu i stvaralaštvo Baštinica i Strukovne podgrupe kulturnog turizma ŽK Otočac, Manje Kostelac-Gomerčić, organizirano je 8. lipnja, a ova jedinstvena interpretacijska tura, izravno se povezuje s temama konferencije, naglašavajući praktične aspekte očuvanja i promocije nematerijalne kulturne baštine.

Sudionici su mogli na licu mjesta doživjeti ono što su panelisti teoretski obradili - od očuvanja tradicijskih znanja do korištenja novih tehnologija u prezentaciji kulturne baštine. Interaktivna tura na Forticu, garnirana činjenicama i narodnom predajom, ističe važnost angažmana lokalne zajednice u očuvanju baštine, što je bio jedan od ključnih naglasaka konferencije.

Program se nastavio predstavljanjem mobilne aplikacije Discover Otočac koju je razvila Turistička zajednica Grada Otočca u suradnji s Prilika GRP. Ova aplikacija koristi tehnologiju proširene stvarnosti kako bi omogućila posjetiteljima razgledavanje nekadašnje utvrde Fortica s tri kule u realnom prikazu. Ovo je prva upotreba proširene stvarnosti u Otočcu, a projekt započinje s Forticom i planovima za nadogradnju aplikacije i drugim povijesnim lokalitetima u budućnosti.

Važno je istaknuti da su Gacko pučko otvoreno učilište i KUBS Baštinica, aktivne članice Strukovne podgrupe kulturnog turizma ŽK Otočac, što je izvrstan primjer umrežavanja i suradnje poslovnih subjekata. Hrvatska gospodarska komora kao institucionalni partner konferencije podržava ovu suradnju.