U okviru ESG Akademije HGK će održati prvu stručnu radionicu namijenjenu sektoru energetike

Objavljeno: 31. 10. 2022.

Globalne promjene i izazovi suvremenog doba prelijevaju se u svakodnevni život i poslovanje kompanija neovisno o sektoru iz kojeg dolaze. Vođena svim eksternim kretanjima, Europska komisija donijela je vrlo ambiciozne ciljeve za 2023. godinu koji su usklađeni sa Zelenim planom i pripadajućim mu direktivama.

U sinergiji s tim strateškim dokumentima, Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavila je izvješće "Neto nula do 2050", prvi sveobuhvatni energetski plan koji detaljno opisuje kako energetski sektor može postići neto nulte emisije ugljika do 2050. godine. Kao znak razmjera energetske tranzicije, Agencija je objavila svoja očekivanja prema kojima će obnovljivi izvori činiti 95 posto svih novih globalnih energetskih kapaciteta do 2026., pri čemu će samo solarna energija osiguravati više od polovice tog iznosa. Kako bi se zadovoljila potražnja, izvješće IEA-e predvidjelo je masovno uvođenje obnovljive energije, koja bi, prema planu, činila gotovo 90 posto proizvodnje električne energije do 2050. godine.

S ciljem pripreme poslovne zajednice i predstavnika industrije na novo financijsko i izvještajno razdoblje u okviru prilagodbe okolišnim, upravljačkim i društvenim kriterijima održivog razvoja, Hrvatska gospodarska komora pokrenula je u listopadu prvu hrvatsku ESG Akademiju. 

Prva sektorska ESG radionica namijenjena sektoru energetike

ESG je od značajke koju je lijepo imati postao preduvjet za poslovanje koje ima izravan utjecaj na financijsku stabilnost i privlačenje investitora u mnogim sektorima, a na kraju će biti odlučujući čimbenik u borbi za konkurentnost na energetskom tržištu.

"Radionicama u organizaciji HGK polaznici će dobiti sveobuhvatan prikaz koncepta održivosti i ESG-a iz perspektive poslovanja tvrtki te se kroz primjere u praksi dotaknuti teme procjene klimatskih rizika i financiranja održivosti", rekla je Marija Šćulac Domac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore.

marija_sculac_domac10-030921 169.jpg

Marija Šćulac Domac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK; Izvor:HGK 

 

Prva sektorska radionica namijenjenu sektoru energetike naziva "Put prema dekarboniziranoj i samoodrživoj energetici" koja će biti održana u sklopu ESG Akademije, 10. studenog 2022. godine, u prostorijama Hrvatske gospodarske komore, Rooseveltov trg 2, Zagreb. Cilj radionice je aktivno uključivanje svih dionika po pitanju onih materijalnih atributa koji ukazuju na dugoročnu održivost tvrtki u energetskoj industriji i odgovarajućim podsektorima Upstream, Midstream, Downstream i Renewable.

Kroz modificiranu agilnu metodologiju i interaktivnu sesiju, polaznici će moći istražiti proces stvaranja ESG plana, čija je vrijednost u današnjem poslovanju neprocjenjiva.

Nefinancijsko izvještavanje od iduće godine postaje jedan od ključnih izazova svim tvrtkama koje žele privući ulagače te ostvariti dugoročnu dodanu vrijednost za dioničare, partnere i šire društveno okruženje, a uz HGK ESG Akademiju tom izazovu mogu pristupiti opremljeni novim saznanjima i alatima za uspješnu implementaciju kriterija održivosti u svoje poslovne procese.