U HGK – ŽK Rijeka održan webinar o mogućnostima suradnje sa kanadskim tržištem

Objavljeno: 26. 02. 2021. , Ažurirano: 01. 03. 2021.

Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Rijeka, u suradnji sa Veleposlanstvom Kanade u Republici Hrvatskoj i Carinskom Upravom Ministarstva financija Republike Hrvatske organizirala je 25. veljače webinar o mogućnostima suradnje sa kanadskim tržištem. Na seminar se prijavilo više od 40 sudionika, većinom iz Primorsko-goranske ali i iz drugih županija.

Webinar su otvorili v.d. predsjednika HGK – Županijske komore Rijeka prof. dr. sc. Heri Bezić i Veleposlanik Kanade u RH Alan Bowman, nakon čega su slijedile prezentacije Synthie Dodig, savjetnice za trgovinu u Veleposlanstvu Kanade, i Lane Kocet, više stručne savjetnice u Odjelu za podrijetlo robe Sektora za carinski sustav Carinske uprave.

Cilj webinara bio je predstaviti gospodarstvenicima mogućnosti i procedure za suradnju sa kanadskim tržištem, koji su rezultat primjene Sveobuhvatnog trgovinskog i ekonomskog sporazuma između EU i Kanade (CETA  The Comprehensive and Economic Trade Agreement). Najvažnije odrednice Sporazuma za hrvatsko tržište su ukidanje carina za gotovo sve proizvode i pristup kanadskome tržištu javne nabave. Kao i svaki Sporazum, tako i CETA nosi određene specifičnosti, od drugačijih načina pravila stjecanja, izjave o podrijetlu kao jedinog oblik dokaza, odnosno potrebe izvoznika za registracijom u REX sustav za pošiljke vrijednosti iznad 6.000 eura. Jedna od specifičnosti je i ta da je za reeksportiranu robu europskog podrijetla prilikom uvoza u EU primjenjiva preferencijalna stopa carine. Novost u odnosu na sam početak primjene Sporazuma je ta da je od 21. rujna 2020. godine u primijeni No drawbacka, što znači da izvoznici koji izvoze robu s podrijetlom iz EU u Kanadu, a u unutarnjoj proizvodnji su koristili materijale bez podrijetla, prije izdavanja dokaza o podrijetlu moraju na materijale bez podrijetla podnijeti obračunsku deklaraciju, odnosno platiti carinu.

Nakon primjene Sporazuma, zabilježeno je povećanje izvoza i uvoza između RH i Kanade, ali su prednosti koje CETA donosi još uvijek nedovoljno iskorištene.