U HGK – ŽK Dubrovnik organiziran susret članica Udruge Krug i delegacije poduzetnica iz Makedonije

Objavljeno: 29. 08. 2018. , Ažurirano: 03. 09. 2018.

Županijska komora Dubrovnik danas je ugostila delegaciju makedonskih poduzetnica, predvođenu predsjednicom inicijative GTF Mary Ann Rukavina Cipetić.

IMG_1673bc.jpg

; Izvor: HGK-ŽK Dubrovnik

Susret se organizirao u sklopu projekta WE Make, koji se provodi u Hrvatskoj i Makedoniji, a financiran je sredstvima Europske unije. U projektu je naglasak stavljen na poticanje i osnaživanje ženskog poduzetništva, a GTF IOR – Inicijativa za rodno održivi rast i razvoj nositelj je projekta. Cilj je projekta pridonijeti stvaranju pretpostavki za izvoz i povećanje konkurentnosti potporom diversificiranom i uključivom poduzetništvu.

Prema riječima predsjednice udruge poduzetnica (Association Business Women) Valentine Disoske, poduzetnice u Makedoniji i Hrvatskoj nailaze na iste prepreke. Jedno je od najboljih rješenja takvog problema ulaganje u edukaciju mladih koji se namjeravaju baviti poduzetništvom, posebice edukacije koje su usmjerene na prelaženje prepreka u poduzetništvu. Udruga poduzetnica iz Makedonije, koja broji više od 200 članica, radi na izradi strategije za razvoj ženskog poduzetništva. Predložak strategije preuzele su iz Hrvatske te ga u više navrata nadogradile.

Na sastanku je sudjelovala predsjednica dubrovačkog ogranka udruge Krug Ivona Vrdoljak Raguž i Svjetlana Šimunović iz razvojne agencije DURA, koje su temu poduzetništva na lokalnoj razini predstavile gošćama.

Nikolina Trojić i Ana Brailo iz Županijske komore Dubrovnik makedonskoj delegaciji predstavile su višegodišnju ulogu Hrvatske gospodarske komore u podupiranju poduzetništva među ženama. Bilo je riječi i o ekonomskim mogućnostima za uspostavljanje suradnje među poduzetnicima dviju zemalja.

Inače, turneja makedonskih poduzetnica kroz Hrvatsku započela je u Vukovaru te se nastavila susretom u Zagrebu i Splitu, dok im je HGK – ŽK Dubrovnik posljednja postaja.