4. Sjednica Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije; Izvor: HGK
U fokusu sjednice nova Uredba o ambalaži i ulaganja u primarnu poljoprivredu i preradu
Objavljeno: 23. 02. 2026.
Nova Uredba o ambalaži i mogućnosti ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju i preradu u fokusu na održanoj četvrtoj sjednici Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije HGK – Županijske komore Slavonski Brod
4. Sjednica Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije; Izvor: HGK
Domaćin 4. sjednice Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije HGK – Županijske komore Slavonski Brod bila je tvrtka CLARUM d.o.o. Sjednica je održana 23. veljače 2026. godine u prostoru Centara kompetencija za napredno inženjerstvo Nova Gradiška d.o.o. (CEKOM).
U radnom dijelu sjednice obrađene su aktualne i strateški važne teme za sektor poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije. Gordana Pehnec Pavlović predstavila je Novu Uredbu o ambalaži i ambalažnom otpadu te ključne novosti regulatornog okvira, s naglaskom na obveze proizvođača, prilagodbu poslovnih procesa te mogućnosti koje nova regulativa otvara u području održivosti, kružnog gospodarstva i inovacija u ambalažnim rješenjima.

4. Sjednica Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije; Izvor: HGK
Niko Čubela i Krešimir Skočić iz Uprave za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, predstavili su okupljenima mogućnosti ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju i preradu u 2026. i 2027. godini.
U sklopu prezentacije istaknute su planirane mjere i natječaji usmjereni na jačanje konkurentnosti primarne poljoprivredne proizvodnje te povećanje kapaciteta i tehnološke opremljenosti sektora prerade. Sudionicima su predstavljeni prioriteti ulaganja, uvjeti prihvatljivosti i okvirni rokovi objave poziva, s naglaskom na modernizaciju, digitalizaciju i stvaranje veće dodane vrijednosti domaćih proizvoda.
Ivan Šimić, direktor tvrtke CLARUM d.o.o. zahvalio je HGK – Županijskoj komori Slavonski Brod na ukazanom povjerenju da bude domaćin 4. sjednice Strukovne grupe naglasivši važnost partnerskog odnosa i otvorene komunikacije u jačanju sektora poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije.
"Veseli me dobra povezanost članova Strukovne grupe, širenje našeg sastava te prilika za bolje međusobno upoznavanje, jer upravo suradnja, razmjena iskustava i otvoren dijalog čine temelj daljnjeg razvoja i jačanja našeg sektora", naglasio je Ivan Sigurnjak, predsjednik Strukovne grupe.