Treba detaljnije regulirati upravljanje zgradama i njihovo održavanje


Objavljeno: 18. 09. 2019. , Ažurirano: 18. 09. 2019.


Na inicijativu Udruženja upravljanja zgradama HGK i Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada, a povodom izrade Zakona o upravljanju i održavanju zgrada, u Zagrebu je jučer održan okrugli stol Upravljanje i održavanje zgrada. Cilj je bio potaknuti relevantnu raspravu što uključuje, među ostalim, definiranje prava i obaveza suvlasnika, predstavnika suvlasnika i upravitelja zgrada, zatim pravnu osobnost zgrade te zaštitu javnog i pravnog interesa. Djelatnost upravljanja i održavanja zgradama trenutno se temelji na Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima koji je definiran 1997. godine, a kojim se utvrđuju zakonska pravila za uređenje odnosa suvlasnika u zajedničkim nekretninama.

Važno je da se u javnu raspravu uključe stručni predstavnici tematski interesnih organizacija te svojim znanjem i iskustvom sudjeluju u definiranju ove problematike i pitanja koja se trebaju urediti novim propisom Zakon o upravljanju i odražavanju zgrada, čiji je izrađivač Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja.

„Došlo je vrijeme da se i ovo područje detaljnije uredi. Kada radimo novi zakon, on budi pozornost, stoga je važno imati ovakve okrugle stolove. Mi još nismo počeli pisati članke, već prikupljamo sve potrebno te slijedi analiza“, rekao je državni tajnik Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja Željo Uhlir.

Udruženje upravljanja zgradama HGK smatra da se ovim Zakonom trebaju urediti uvjeti za obavljanje djelatnosti upravitelja, sklapanje ugovora o upravljanju, prava i obveze upravitelja i nalogodavaca, naknada za upravljanje, stručni ispit za obavljanje poslova upravljanja te nadzor i upravne mjere nad obavljanjem djelatnosti upravljanja.

„Novi bi Zakon trebao što detaljnije definirati minimalne tehničke uvijete koji se moraju zadovoljiti, tj. definirati pojmove. Drugim riječima, donošenje Zakona u cijelosti sustavno uređuje pitanja koja su i izazvala niz sukoba“, rekao je Zlatko Vlašić, direktor Zapad-stana, u ime Udruženja upravljanja zgradama HGK.

Predsjednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada Dejan Bodul svjestan je da se jednim zakonom ne može sve riješiti, no dobro je da se – nakon 20 godina – radi na rješavanju nekih problema. „Primjerice, rješavaju se problemi dvostrukih kolosijeka upravljanja između upravitelja zgrade i predstavnika stanara. Također, važno je znati koliko će biti sredstva za provedbu kad se Zakon donose, koje su kazne te tko će kontrolirati provedbu. Slovenija po tom pitanju ima državnu inspekciju; možda bi nam njihova iskustva mogla biti dobra podloga za rad“, rekao je Bodul.

Zbog svega navedenoga, važno je da se prije samog formiranja Zakona definiraju prava i ostale bitne sastavnice koje se tiču stanovanja u zgradama.