Tijekom pandemije globalni trend povećanja broja tvrtki koje su pokrenule žene


Objavljeno: 01. 02. 2021. , Ažurirano: 01. 02. 2021.


Pandemija COVID-19 utjecala je na cijelo društvo i gospodarstvo te posljedično i na žene u poduzetništvu. O tome kako su se poduzetnice u jadransko-jonskoj regiji prilagodile novonastaloj situaciji, na koje su načine preorijentirale i reorganizirale svoja poslovanja, ali i o tome kako pandemija ženama mijenja budućnost rada raspravljalo se 29. siječnja na webinaru Pandemija COVID-19 – nametnuti katalizator napretka poduzetništva žena u jadranskoj i jonskoj regiji? Događaj je okupio 60-ak sudionika, mahom predstavnica institucija i gospodarstava iz zemalja jadransko-jonskog područja. 

Upravo su djelatnosti u kojima je veći udio žena, poput savjetovanja, obrazovanja, turizma i trgovine, među najviše pogođenima pandemijom, a mnoge su žene u njima samozaposlene ili su vlasnice mikro ili malih poduzeća, na koje je koronakriza posebno utjecala. S druge strane, pandemija je za neke poduzetnice predstavljala i pozitivnu prekretnicu za njihovo poslovanje, dajući svojevrsni poticaj poduzetništvu žena, o čemu su iz prve ruke posvjedočile i sudionice webinara.

Na webinaru je sudjelovala potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj, koja se osvrnula na napore HGK na poticanju i promicanju poduzetništva žena, na stanje u građevinskom sektoru s obzirom na zastupljenost žena, ali i na uključivanje svih u obnovu potresom razrušenih područja. "Hrvatska gospodarska komora kontinuirano i aktivno daje podršku svim poduzetnicama kao i onima koje će to tek postati i u ovim pandemijskim uvjetima. Potrebno je dodatno uključiti žene u djelatnosti i sektore u kojima ih je tradicionalno manje, kao što je graditeljstvo, kako bi i tu dale svoj doprinos. Kada govorimo o potresu, evidentno je da će nam sve raspoložive građevinske snage biti potrebne za obnovu, i muškarci i žene. Uostalom, žene su se već ravnopravno uključile u aktivnosti obnove te volonterski pregledavale stradale objekte, njih više od 160 inženjerki", rekla je Čagalj.

U dijelu namijenjenom najboljim praksama, iskustvo prilagodbe poslovanja te pretvaranja krize u poslovnu priliku sa sudionicima iz regije podijelila je Edita Maretić Dimlić, ravnateljica splitskog DES-a, ustanove u kojoj su brzo reagirali na pandemiju usmjerivši se i na šivanje pamučnih maski, što je rezultiralo povećanjem prihoda u prošloj godini u odnosu na 2019.

Na webinaru se moglo čuti da je upravo tijekom pandemije, koja je zaustavila velik dio gospodarstava, na globalnoj razini došlo do povećanja broja tvrtki koje su pokrenule žene.

Kada je riječ o (ne)jednakosti između spolova i razlici u plaćama između žena i muškaraca, prema najnovijim podacima Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) za 2020. vezano za rodni jaz, koji se promatra s ekonomskog, zdravstvenog, obrazovnog i političkog aspekta, Hrvatska je na 60. mjestu na ljestvici od 153 države svijeta.

Webinar, koji je jedan od popratnih događaja ovogodišnjeg 5. foruma EU Strategije za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR), organizirali su Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora, sveučilišta i gradova i tajništvo Jadransko-jonske inicijative, u suradnji s HGK – Županijskom komorom Split i grčkim sveučilištem iz Ioannine. ŽK Split, koja trenutno potpredsjedava Forumom jadransko-jonskih gospodarskih komora, već dvadeset godina vodi Okrugli stol za poduzetništvo žena koji djeluje pri njemu.