Izvor: Foto: Komora Zagreb

Tematska sjednica Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskog sabora

Objavljeno: 21. 03. 2018. , Ažurirano: 21. 03. 2018.

U Hrvatskom saboru je 20. ožujka održana tematska sjednica Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo s temom Ugradnja dizala u višestambene zgrade u kojima stanuju slabije pokretne osobe – umirovljenici, osobe s invaliditetom, trudnice i obitelji s malom djecom. Na sjednici su uz saborske zastupnike, predstavnike resornih ministarstava, predstavnike grada Zagreba i predstavnika Upravitelja zgrada, sudjelovali i predsjednik Komore Zagreb Zlatan Fröhlich i viši stručni savjetnik u Komori Zagreb i tajnik Hrvatske udruge za dizala Zdravko Čizmar.
Raspravljalo se o mogućnostima sufinanciranja ugradnje dizala iz fondova EU za projekt Dostupnost do stana, čiji su inicijatori društva HP i HT umirovljenika, a čiji je koordinator Komora Zagreb.
Zlatan Fröhlich, predsjednik HGK – Komore Zagreb, osvrnuo se na važnost gospodarske komponente inicijative za ugradnju dizala: "Angažirale bi se hrvatske tvrtke koje se bave proizvodnjom dizala, naši radnici koji bi radili na izgradnji te tvrtke za servisiranje dizala", kazao je Fröhlich i ujedno izrazio podršku HGK ovoj inicijativi te naglasio da se vrijednost projekta, ako bi se realizirao za svih oko 13.000 zgrada koje nemaju dizala, procjenjuje na 630 milijuna eura.
Nakon konstruktivne rasprave te naglašavanja važnosti i korisnosti ove inicijative za brojne građane RH, očekuje se da će do kraja ove godine predloženi projekt biti uvršten u izmjene i dopune Operativnog programa 2014. – 2020. S obzirom na obuhvat i veličinu projekta, uzevši u obzir sve okolnosti, predviđa se da projekt bude uvršten i među projekte u idućoj financijskoj perspektivi EU 2021. – 2027. godine. Očekuje se da će se 85 posto bespovratnih sredstava za pojedino dizalo osigurati iz EU fondova, uključujući izradu projekta te ugradnju dizala i sve potrebne građevinske radove. Također, predlaže se lokalnoj samoupravi da sudjeluje u potpori ovom projektu u dijelu koji se ne sufinancira iz sredstava EU fondova.