Svečano obilježavanje 20. obljetnice Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora
Objavljeno: 31. 05. 2022.
Dvadeseta obljetnica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora svečano će se obilježiti 10. lipnja u Splitu. Svečanost organiziraju tajništva Foruma i HGK – Županijska komora Split, koja trenutno predsjedava Forumom te je domaćin skupa.
U 10:30 sati u hotelu Briig održat će se konferencija prezentacije projekta COOPeR (Povećanje konkurentnosti proizvodnje maslina u programskom području kroz prekograničnu suradnju), proizišlog iz rada Foruma. Projekt COOPeR ima za cilj uspostavu prekograničnog centra za masline namijenjenog zajedničkom istraživanju i razvoju u području maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja, a predstavit će ga vodeći partner Grad Mostar te partneri Hrvatska gospodarska komora, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita, Gospodarska komora Federacije Bosne i Hercegovine te Udruga maslinara "Boka" iz Crne Gore.
Sama svečanost obilježavanja 20 godina Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora održat će se u večernjim satima u Dioklecijanovim podrumima.
Forum su 2001. pokrenule HGK – Županijska komora Split i Gospodarska komora Ancone, a danas on okuplja 39 gospodarskih komora iz osam zemalja jadransko-jonske regije (Italija, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Albanija, Grčka i Srbija).
Tijekom godina rastao je broj članica, ali i uloga Foruma na europskom i međunarodnom nivou. Od početka procesa priznavanja jadransko-jonskog područja kao treće europske makroregije (EUSAIR), nakon Baltičke i Dunavske regije, do čega je došlo 2014. godine od strane Europskog vijeća, Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora se smatra jednim od ključnih aktera za razvoj regije zajedno s forumima sveučilišta i gradova te je direktan sugovornik Europskoj komisiji, Upravi EUSAIR-a i drugim važnim međunarodnim tijelima.
Dvadeseta obljetnica Foruma bila je prošle, 2021. godine, ali je zbog pandemije nije bilo moguće obilježiti i proslaviti. Svečano obilježavanje bit će prigoda za prisjetiti se prijeđenog puta i dosadašnjeg značajnog rada Foruma, planiranje budućih aktivnosti te odavanje počasti gospodarskim komorama, njegovim članicama, kao i partnerima i prijateljima iz zemalja jadransko-jonskog područja s kojima je Forum uspješno surađivao.