Strukovne grupacije ŽK Split o energetskim projektima

Objavljeno: 25. 05. 2020. , Ažurirano: 23. 06. 2020.

Strukovna grupacije energetike i Strukovna grupacije obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti ŽK Split održale su 20. svibnja online sjednicu o aktualnim projektima i aktivnostima Splitsko-dalmatinske županije, Grada Splita i Hrvatske gospodarske komore.

Predsjednik Strukovne grupacije energetike Damir Buzov osvrnuo se na poslovanje tvrtki iz sektora energetike u doba pandemije Covid-19. Istaknuo je da se poduzetnici nalaze pred velikim poslovnim izazovima zbog ove svjetske krize te je naglasio važnost zajedničkih napora, poduzetnika s jedne i institucija s druge strane, za pokretanje domaćega gospodarstva. Upravo će tome, smatra, pridonijeti projekti i aktivnosti Grada Splita, Splitsko-dalmatinske županije i Hrvatske gospodarske komore.

Predstavnik Grada Splita Hrvoje Matas govorio je o važnom razvojnom programu Split Smart City, usmjerenom na implementaciju suvremenih informatičkih tehnologija u cjelokupni sustav upravljanja gradom Splitom i njegovim sadržajima. Posebno se osvrnuo na neke od projekata u okviru tog programa koji uključuju postavljanje suvremene i energetski učinkovite, pametne javne rasvjete u Splitu na daljinsko upravljanje, nabavu mješovitog kontingenta električnih i konvencionalnih bicikala u sklopu implementacije Integriranog sustava javnog prijevoza i videonadzorni sustav javnih površina u staroj gradskoj jezgri.

Predstavnica tvrtke Sensum d.o.o. iz Rijeke Anita Klanac informirala je o edukacijskim modulima za sudionike u području obnovljivih izvora enerije i energetske učinkovitosti (Face to face edukacije) u sklopu projekta FEEDSCHOOL. Projekt je financiran iz Interreg Central Europe, a uz Grad Split u njemu sudjeluje 13 partnera iz Italije, Hrvatske, Češke, Poljske, Mađarske, Austrije i Slovenije. Ukupno je pet modula koji obuhvaćaju energetsku politiku i ciljeve EU, energetsku učinkovitost u zgradarstvu, energetske mjere i tehnologije, aplikacije za OIE te za financijske proračune i bazu namijenjenih ponajprije konzultantima u području OIE i EnU. Svrha je ovih edukacija konzultantima u području EnU i OIE pružiti niz korisnih informacija koje su objedinili partneri u projektu.

Pomoćnik v. d. pročelnika Upravnog odjela za gospodarstvo, EU fondove i poljoprivredu Splitsko-dalmatinske županije Damir Čarić istaknuo je da će se ove godine županijski Program za podizanje energetske učinkovitosti odnositi na potpore za ugradnju solarnih fotonaponskih kolektora za struju te solarnih kolektora za grijanje vode. Županija će nastojati svoj program komplementirati s Javnim pozivom i programom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji bi trebao pokrivati sve ostale segmente s puno većim sredstvima. Martin Bućan iz istog Odjela predstavio je projekte JOINT SECAP, BLUE DEAL i PROSPECT u kojima sudjeluje Županija. Projekti su usmjereni na povećanje znanja i kapaciteta lokalnih vlasti o prilagođavanju klimatskim promjenama, uspostavi regulatornih i ekonomskih mehanizma kako bi se olakšala instalacija tehnologija za iskorištavanje energije mora i podršci regionalnim samoupravama kod usmjeravanja financijskih sredstava u programskom razdoblju do 2030. godine na putu prema niskougljičnim regijama, s posebnim osvrtom na iskorištavanje obnovljivih izvora energije.

Poslovna tajnica strukovnih grupacija Ana Marija Puzić iz ŽK Split predstavila je aktivnosti i usluge Hrvatske gospodarske komore s naglaskom na Katalog hrvatskih proizvoda i novu e-uslugu Digitalne komore pod nazivom HGK Poveznica. Pozvala je sve poduzetnike da iskoriste sredstva za dobivanje znakova kvalitete HGK (Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko) s obzirom na to da se približava krajnji rok za prijavu na predmetni Javni poziv Ministarstva gospodarstva, poduzetništava i obrta 29. lipnja 2020. godine.

Po završetku izlaganja uslijedila je rasprava u kojoj su se sudionici osvrnuli na relativno mali broj realiziranih projekata energetske učinkovitosti u Splitsko-dalmatinskoj županiji, navodeći kao razlog tome probleme povezane uglavnom s dobivanjem potrebne dokumentacije. Bilo je riječi i o informacijskom ISGE sustavu, kao prijedlogu teme za sljedeću sjednicu.

Sjednicu je zatvorio predsjednik HGK - Županijske komore Split Joze Tomaš pozvavši sve poduzetnike i ostale sudionike iz energetskog sektora da koriste komorske usluge i resurse te se u što većoj mjeri uključe u njezine aktivnosti i projekte.