Članovi Grupacije vinogradarstva i voćarstva ŽK Virovitica na stručnom putovanju u Crnoj Gori
Izvor: ŽK Virovitica

Objavljeno: 29. 05. 2017. , Ažurirano: 29. 05. 2017.

Više od trideset članova Grupacije vinogradarstva i voćarstva HGK – Županijske komore Virovitica, u kojoj su predstavnici tvrtki – najvećih proizvođača vina s područja Virovitičko-podravske županije – PP Orahovica i Podruma Vineda iz Vukosavljevice te predstavnici Udruga vinogradara i voćara iz Virovitice i Slatine, na temelju odluke Grupacije, 26. - 28. svibnja, bilo je na stručnom putovanju u Crnoj Gori.

Posjetili su tvrtku 13. Jul Plantaže, koja, u okolici Podgorice, ima najveću plantažu vinograda u Europi, površine 2.310 ha, u jednom kompleksu.

Članove Grupacije pozdravio je i savjetnik veleposlanika Republike Hrvatske u Crnoj Gori Jerko Ljubičić koji je izrazio izuzetno zadovoljstvo posjetom vinogradara Plantažama te im se pridružio u razgledavanju.

IMG_2812.JPGSavjetnik veleposlanika RH u Crnoj Gori Jerko Ljubičić i Dijana Boljević iz Sektora za vinski turizam, 13. Jul Plantaže; Izvor: ŽK Virovitica

Vinogradari i vinari su, na Vidikovcu, u središtu najvećeg vinograda u Europi, uz stručno vodstvo Dijane Boljević iz Sektora za vinski turizam, upoznati s autohtonim sortama, klimatskim uvjetima, načinom sadnje i berbom te osobinama Ćemovskog polja.

IMG_2783.JPGČlanovi Grupacije vinogradarstva i voćarstva ŽK Virovitica u Crnoj Gori; Izvor: ŽK Virovitica.

U vinskom podrumu Šipčanik, jedinstvenom vinskom podrumu u Europi, predstavnici Sektora za vinski turizam upoznali su članove Grupacije s uvjetima u kojima odležavaju vrhunska vina i specijalne rezerve, uz osvrt na barrique-proces i premium barrique vina, zatim uz degustaciju pjenušavog vina Crnogorski val te vina autohtonih sorti i odabranih premium-kupaža.

IMG_2801.JPGČlanovi Grupacije vinogaradarstva i voćarstva ŽK Virovitica u vinskom podrumu Šipčanik; Izvor: ŽK Virovitica.

IMG_2826.JPGPredstavnica Sektora za vinski turizam Dijana Boljević, savjetnik veleposlanika RH u Crnoj Gori Jerko Ljubičić i viša stručna suradnica iz ŽK Virovitica Andrea Poslek (s desna na lijevo); Izvor: ŽK Virovitica.

Posjet je završio obilaskom Starog podruma, najstarije riznice vina, gdje su članovi Grupacije upoznati s procesima proizvodnje ultra premium vina i uvjetima top-vinarije, osnovane 2011. godine.

Stručno putovanje organizirala je HGK – Županijska komora Virovitica, u suradnji s Udrugom vinogradara i voćara Sv. Vinko iz Virovitice.

Na temelju provedene ankete, među članovima Grupacije koji su bili na stručnom putovanju, iskazano je zadovoljstvo organizacijom i ostvarenjem stručnog putovanja, kojim se podiže razina znanja i spoznaja dokle su došli drugi vinogradari i vinari u proizvodnji i plasmanu vina, što će im koristiti u vlastitoj proizvodnji i plasmanu vina na tržište.