Izvor: HGK ŽK Osijek

U Osijeku održan stručni skup "Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom – prilika, a ne namet"


Objavljeno: 07. 12. 2016. , Ažurirano: 16. 12. 2016.


Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom i Hrvatska gospodarska komora

u četvrtak, 15. prosinca, održali su u Osijeku, stručni skup pod nazivom „Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom – prilika, a ne namet“.

 U Pozdravnom govoru, Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom istaknula je da se ovi stručni skupovi održavaju diljem Hrvatske s ciljem poticanja zapošljavanja osoba s invaliditetom i razjašnjavanja svih pitanja koje imaju poduzetnici pri zapošljavanje ove kategorije osoba. Budući da zapošljavanje osoba s invaliditetom za poduzetnike predviđa niz pogodnosti, ono im je prilika da time ojačaju svoju konkurentnost.

Davorko Vidović, savjetnik za radnu politiku i zapošljavanje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori istaknuo je da je veliki dio osoba s invaliditetom nezaposlen i oni činje golemi ljudski potencijal koji treba iskoristiti, posebice sada kada  Ministarstvo rada zbog nedostatka kadrova treba pristupiti izradi odluke o kvotama za uvoz stranih radnika. Bitno je da se u Hrvatskoj iskoristiti sva raspoloživa radna snaga koja nam se nudi na tržištu rada, umjesto da uvozimo radnike, zaključio je Vidović u uvodnom obraćanju.

Nakon toga, Natalija Krajnović iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom govorila je o kvotama i poticajima koje poduzetnici mogu dobiti pri zapošljavanju osobe s invaliditetom. Osim novčanog poticaja za zapošljavanje, poduzetnicima se subvencioniraju i troškovi obrazovanja, prilagodbe radnog okruženja i samog radnog mjesta. Predviđene su i nagrade za poduzetnike koji zapošljavaju osobe s invaliditetom izvan propisane kvote, kao i male poduzetnike (do 20 zaposlenih) koji nisu prema zakonu obveznici zapošljavanja osoba s invaliditetom, za slučaj kada ipak zaposle invalidnu osobu. Gđa. Krajnović istaknula je da poduzetnici pri dvojbama da li je osoba koju žele zaposliti osoba s invaliditetom trebaju kontaktirati Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, a pri dvojbi da li njihov već zaposleni radnik, koji ima zdravstvene tegobe, može imati status invalidne osobe Centar za profesionalnu rehabilitaciju.

Antonio Matković iz Instituta za razvoj tržišta rada govorio je o konkurentnosti i utjecaju zapošljavanja osoba s invaliditetom za konkurentnost poduzetnika. Također, predstavio je web. stranicu i projekt Zaposli OSI na kojoj svaki poduzetnik može testirati svoju spremnost i moguću korist od zapošljavanja osoba s invaliditetom kroz tri koraka: samoprocjena poslodavaca, kalkulator potpora te primjeri i vodiči.

O iskustvu pri zapošljavanju osoba s invaliditetom i problemima koji se pri tome javljaju govorila je Marijana Grgin, savjetnica za zapošljavanje osoba s invaliditetom iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Zagreb. Pri tome je iznesen podatak da je Osječko-baranjska županija na drugom mjestu po broju osoba s invaliditetom prijavljenih na HZZ i istovremeno na drugom mjestu po zapošljavanju osoba s invaliditetom u 2015. godini. Naglasila je da poduzetnici pri odabiru osobe s invaliditetom koju bi zaposlili trebaju koristiti usluge HZZ-a, koji može izvršiti uvid u uvjete rada i vrstu poslova kod svakog pojedinog poduzetnika, a savjetnik za osobe s invaliditetom dati preporuku koja je od osoba s invaliditetom prijavljenih na Zavodu za zapošljavanje najbolja za toga poduzetnika.

O problemima koje imaju poduzetnici pri pronalasku osoba s invaliditetom za zapošljavanje, kao i pri detektiranju postojanja invalidnosti kod postojećih zaposlenih radnika govorila je Ana-Marija Ravnjak iz tvrtke Žito d.o.o. Osijek. Kao veliki problem istaknula je činjenicu da već zaposlene osobe kao i osobe koje se javljaju ne natječaje, ako i imaju neki zdravstveni problem koji bi se mogao klasificirati kao invaliditet to najčešće skrivaju, tako da sam poduzetnik često niti ne zna da li zapošljava osobu s invaliditetom, kao ni da li već takvu osobu ima zaposlenu.