Sudionici Strukovne skupine
Izvor: HGK

Održana sjednica Strukovne skupine metaloprerađivačke industrije HGK – ŽK Rijeka

Objavljeno: 07. 02. 2018. , Ažurirano: 15. 02. 2018.

U HGK – Županijskoj komori Rijeka 13. veljače održana je sjednica Strukovne skupine metaloprerađivačke industrije HGK – ŽK Rijeka kojoj je prisustvovalo nešto više od desetak redovito aktivnih članica te strukovne skupine.

Izvjestitelji Gordana Ribarić, tajnica Udruženja metaloprerađivačke industrije HGK, i Slaven Štrković, tajnik Udruženja male brodogradnje HGK, kao prvu točku dnevnog reda predstavili su stanje i trendove u metaloprerađivačkoj industriji Republike Hrvatske. Metaloprerađivačka industrija čini značajan udio u gospodarstvu RH te tako od ukupnog broja tvrtki u cijeloj prerađivačkoj industriji čak 35 posto čine one metaloprerađivačke djelatnosti. Također, 28,4 posto ukupno zaposlenih u prerađivačkoj industriji su metaloprerađivači. Udio ukupnih prihoda metaloprerađivačke djelatnosti u ukupnim prihodima prerađivačke industrije u RH čini 23 posto te u odnosu na 2015. godinu raste za 13 posto.

Također, metaloprerađivači ostvaruju 27,3 posto izvoza u prerađivačkoj industriji i 24,3 posto ukupnog izvoza RH.

sudionici ss metaloprerađivačke industrije prva slika teksta.JPG

Sudionici Strukovne skupine; Izvor: HGK

Pregled rezultata poslovanja metaloprerađivačke industrije Primorsko-goranske županije u 2016. godini predstavila je Blanka Kalokira, tajnica Strukovne skupine metaloprerađivačke industrije HGK – ŽK Rijeka. U metaloprerađivačkoj industriji PGŽ-a djeluju ukupno 422 poduzetnika, što čini 4,35 posto ukupnog broja gospodarskih subjekata u županiji (9689). Broj zaposlenih u toj industrijskoj grani neznatno je povećan u odnosu na 2015. godinu, tako da je u njoj zaposleno 5699 djelatnika, što je približno udjelu od 9,45 posto svih zaposlenih u ukupnom gospodarstvu Primorsko-goranske županije ( 60.244).

Od kategorija pokazatelja poslovanja metaloprerađivačke industrije u županiji, ukupni su prihodi smanjeni s 3,39 milijardi kuna u 2015. godini na 3,35 milijardi kuna u 2016., čime su pali za 1,14 posto. Ukupni su rashodi s 3 milijarde kuna porasli na 3,18 milijardi kuna, što je porast od 5,8 posto. Saldo ukupnih prihoda i rashoda iznosio je 172 milijuna kuna, pa je time smanjen za 55 posto u odnosu na prethodnu godinu, kad je ostvaren u visini od 386 mil. kn.

U promatranom razdoblju prosječna je mjesečna neto plaća po zaposlenom u tvrtkama metaloprerađivačke industrije u Primorsko- goranskoj županiji povećana za 7,61 posto, i to u apsolutnom iznosu s 5.325 kune na 5.731 kunu. Time je ona bila 13,89 posto veća od prosječne mjesečne neto plaće po zaposlenom u ukupnom gospodarstvu županije u 2016. godini, koja je iznosila 5.032 kune, te bila 2 posto viša od one u 2015. godini.

sudionici ss metaloprerađivačke industrije druga slika teksta.JPG

Sudionici Strukovne skupine; Izvor: HGK

Mjere aktivne politike zapošljavanja u 2018. godini koje provodi Hrvatski zavod za zapošljavanje predstavili su Željko Marković,  v. d. predstojnika, i Silvija Devčić iz Regionalnog ureda Rijeka HZZ-a. One uključuju potpore za zapošljavanje, potpore za pripravništvo, potpore za usavršavanje i samozapošljavanje, za obrazovanje nezaposlenih i osposobljavanje na radnom mjestu, stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa te osposobljavanje za stjecanje odgovarajućeg radnog iskustva, potpore za javni rad, očuvanje radnih mjesta te potporu stalni sezonac.

Marković je istaknuo kako je unatoč provedbi brojnih mjera aktivne politike za poticanje zapošljavanja te obrazovnih programa HZZ-a razina motiviranosti za uključivanje u njih među potencijalnim korisnicima u našoj županiji nedostatna. No povezivanjem institucija, boljom promocijom te time informiranošću korisnika moguće je na to utjecati.

Posljednjom točkom dnevnog reda Blanka Kalokira predstavila je Plan promocije gospodarstva u zemlji i inozemstvu Hrvatske gospodarske komore za razdoblje 2018. – 2020. koji članicama, među ostalim, i metaloprerađivačke djelatnosti nudi mogućnost promoviranja i sudjelovanja na sajamskim manifestacijama i poslovnim delegacijama uz određeno sufinanciranje od HGK.