Održana Strukovna grupa hotelijera ŽK Dubrovnik


Objavljeno: 06. 06. 2018. , Ažurirano: 13. 06. 2018.


Strukovna grupa hotelijera HGK – Županijske komore Dubrovnik održana je 11. lipnja u Hotelu Valamar Lacroma, u Dubrovniku. Na sjednici je bilo 15 sudionika te su predstavljeni rezultati poslovanja hotelijera Dubrovačko-neretvanske županije, s financijskim pokazateljima za sezonu 2017. godine.

Financijski rezultati hotelijera temelje se na rezultatima ankete hotelskih kuća (38 hotela) Dubrovačko-neretvanske županije. Anketni uzorak predstavlja 56 posto od ukupnog broja postelja svih hotela Županije u 2017. godini, koji su ostvarili 63 posto svih noćenja u hotelima u Županiji.

Ukupni su financijski pokazatelji poslovanja bili bolji nego godinu prije, općenito gledano, anketirani su hoteli poslovali s dobiti, a samo su dvije hotelske kuće iskazale gubitak. Ipak, bitno je naglasiti da je ostvarena dobit financijske godine kod anketiranih hotela bila 17 posto manja nego godinu prije, unatoč tome, ukupne su investicije u dugotrajnu imovinu bile 270 posto veće. Investicije većim dijelom proizlaze iz reinvestirane dobiti, što se vidi i po smanjenju kreditnih zaduženja anketiranih hotela u odnosu na 2016. godinu od sedam posto.

Prosječna je iskorištenost kapaciteta u hotelskim kućama s 2 i 3 * u Dubrovačko-neretvanskoj županiji bila 162 dana pune zauzetosti, što je 13 dana više nego lani, dok je u hotelima s 4 i 5* prosječna iskorištenost kapaciteta bila 172 dana pune zauzetosti,  što je 10 dana više nego lani.

EBIDA maržom pokazujemo koliki postotak dobiti prije kamata, poreza i amortizacije ostaje gospodarskom subjektu po svakoj kuni poslovnih prihoda; na razini Dubrovačko-neretvanske županije u 2017. godini iznosila je 40 posto i bila je šest posto slabija nego godinu prije. U hotelima s 2 i 3* EBITDA marža je bila 20 posto, što je šest posto manje nego godinu prije, za isti se postotak smanjila i marža u hotelima s 4 i 5*, koja je u 2017. godini bila 41 posto.

Iz svega navedenog možemo zaključiti da su hotelijeri Dubrovačko-neretvanske županije pozitivno poslovali. Dobre fizičke pokazatelje slijedili su i financijski. Međutim, bitno je istaknuti kako je i dalje prisutan problem nedostatka radne snage, a posebno kvalitetne. Nove mjere Vlade o povećanju kvota za zapošljavanje stranaca svakako će pridonijeti djelomičnom rješavanju problema.

Povećanje broja dolazaka i noćenja pretežito bilježe u ljetnim mjesecima, od lipnja do rujna, u razdoblju koje čini 70 posto svih dolazaka i 77 posto svih noćenja Dubrovačko-neretvanske županije.

U Gradu Dubrovniku slika je nešto povoljnija, tijekom četiri ljetna mjeseca ostvari se 64 posto dolazaka i 67 svih noćenja.

Buduća su povećanja broja dolazaka i noćenja poželjna, ali samo ako se distribuiraju tijekom ostalih mjeseci u godini, izvan ljetne sezone, za što će nam trebati jako puno truda, promocije i dobrih programa.