Potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze, Mirjana Čagalj i predsjednik HGK – ŽK Split, Joze Tomaš sa sudionicima seminara
Izvor: HGK

U ŽK Split o utjecaju Brexita na poslovanje hrvatskih tvrtki


Objavljeno: 18. 03. 2019. , Ažurirano: 26. 03. 2019.


U HGK – Županijskoj komori Split 25. ožujka održan je seminar Povlačenje Ujedinjenoga Kraljevstva iz članstva EU (Brexit), radi upoznavanja gospodarstvenika koji posluju s Velikom Britanijom s utjecajem Brexita na njihovo poslovanje. O interesu za temu svjedočilo je više od 80 sudionika, predstavnika izvoznih i uvoznih tvrtki, međunarodnih otpremnika, carinskih zastupnika i ostalih tvrtki koje sudjeluju u carinskom poslovanju s Ujedinjenim Kraljevstvom.   

"Ovakav interes najbolje pokazuje koliko je tema aktualna i potrebna, a organiziranje događanja poput ovoga, kojima nastojimo pravovremeno i kvalitetno informirati članice, jedna je od osnovnih zadaća HGK'', rekao je pozdravljajući skup predsjednik ŽK Split Joze Tomaš.

''Izlazak Ujedinjenoga Kraljevstva iz Europske unije utjecat će na globalna ekonomska kretanja, osobito na financijsko tržište. Međutim, ne očekujemo značajniji izravan utjecaj Brexita na hrvatsko gospodarstvo, već prije na poslovanje pojedinih hrvatskih tvrtki. Zato organiziramo ovakve seminare kako bi članice na vrijeme upoznali s propisima i onim što ih očekuje kada dođe do primjene Brexita'', rekla je potpredsjednica HGK Mirjana Čagalj.

Prema trenutnoj situaciji, vjerojatno je da će Ujedinjeno Kraljevstvo napustiti Europsku uniju 12. travnja bez dogovora, prema kojem scenariju neće biti prijelaznog razdoblja.

Predavači iz Carinske uprave RH.jpgPredavači iz Carinske uprave RH Vlatko Ciganek i Ljubica Galić; Izvor: HGK

''Iako su mogući različiti scenariji o povlačenju Ujedinjenoga Kraljevstva iz EU, nakon dana povlačenja svi postupci trgovina s UK bit će kao trgovina s bilo kojom trećom zemljom. Stoga smo ovdje da informiramo i usmjerimo gospodarske subjekte, bila riječ o uvozu ili izvozu robe, da prije samog datuma povlačenja poduzmu neke pripremne radnje, ali i da im odgovorimo na sva pitanja u vezi s povlačenjem Velike Britanije'', rekla je Ljubica Galić iz središnjeg ureda Carinske uprave RH.

Prvi korak za sve koji sudjeluju u robnoj razmjeni s osobama iz Ujedinjenoga Kraljevstva i žele nastaviti to poslovanje, a dosad nisu imale EORI broj, jest da zatraže registraciju i izdavanje EORI broja od carinskih tijela EU27. Nazočni su upoznati s carinskim postupcima i procedurama u vezi s poslovanjem s UK, bilo da uvoze ili izvoze iz Britanije, bave se postupkom provoza ili bilo kojim oblikom trgovine i carinskog poslovanja s osobama u Britaniji, a koji će nakon datuma povlačenja biti kao poslovanje s trećim zemljama.

Promatrano od 2010. godine, prosječni udio Ujedinjenoga Kraljevstva u ukupnoj robnoj razmjeni Hrvatske kretao se od 1,2 do 1,7 posto. Ukupna robna razmjena RH i UK u 2017. iznosila je 473,2 milijuna eura te je Ujedinjeno Kraljevstvo ostvarilo udio od 1,2 posto u ukupnoj robnoj razmjeni Hrvatske sa svijetom i nalazi se na 18. mjestu vanjskotrgovinskih partnera.

Iako se ne očekuju značajniji izravni utjecaji Brexita na hrvatsko gospodarstvo, mogući su sekundarni utjecaji uslijed odgađanja investicijskih projekata, eventualnog uvođenja viznog režima ili nekog drugog ograničenja državljanima EU, a time i Hrvatske, prilikom poslovanja na britanskom tržištu te ako bude prepreka u prekograničnom pružanju usluga. Također, ograničeni neizravni utjecaj na hrvatsko gospodarstvo može se očekivati preko vjerojatnog usporavanja gospodarskog rasta u pojedinim članicama EU.

Seminar je dio programa Olakšavanje trgovine i transporta, u organizaciji CroatiaPRO Odbora (Nacionalnog odbora za olakšavanje trgovine i transporta), Hrvatske gospodarske komore i Carinske uprave RH.