Laura Popovac, Saša Zrnić i Želimir Kramarić
Izvor: HGK

Održana plenarna sjednica Udruženja putničkih agencija HGK

Objavljeno: 20. 04. 2018. , Ažurirano: 20. 04. 2018.

"Posebnu pozornost posvetit ćemo daljnjem rješavanju pravne problematike koja opterećuje rad putničkih agencija", istaknuo je Želimir Kramarić, direktor Sektora za turizam HGK na Plenarnoj sjednici Udruženja putničkih agencija HGK.

Na sjednici se razgovaralo o aktualnom stanju u turizmu i poslovanju putničkih agencija diljem zemlje, a fokus je stavljen i na novi Zakon o pružanju usluga u turizmu, Opću uredbu o zaštiti osobnih podataka te utjecaj Posebnog postupka oporezivanja na poslovanje putničkih agencija za koji je Europska komisija prošle godine naručila i provela studiju, a u kojoj su sudjelovale i agencije iz Hrvatske na poziv HGK.

Skupna 800x533.JPG

Članovi Udruženja putničkih agencija HGK na sjednici Udruženja; Izvor: HGK.

Predsjednica Strukovne skupine putničkih agencija HGK Komore Zagreb Vesna Pritchard iz tvrtke Globtour Event istakla je: "Poseban postupak oporezivanja putničkih agencija PDV-om i dalje je teret. Pred nama je i nova Uredba o zaštiti podataka koja donosi svoje zahtjeve. HGK je organizirala edukacije za turistički sektor, no svaka tvrtka za sebe mora provesti internu analizu i edukaciju obzirom na velike razlike i specifičnosti u procesima i bazama od agencije do agencije."

"Zakon o pružanju usluga u turizmu je popraćen radionicama koje organizirala HGK i svima su nam bile od koristi. U zadarskoj županiji nas muči rad na crno, ima ga previše. Strane platforme za prodaju privatnog smještaja ne plaćaju PDV, već prebacuju tu obvezu na iznajmljivače koji onda PDV na razne načine pokušavaju izbjeći. Tu se gubi ogroman novac iz proračuna, a i naše agencije su na gubitku", upozorio je predsjednik Strukovne skupine turističkih agencija HGK Zadar Tomislav Fain.

Predsjednik Strukovne skupine turističkih agencija Split Dragan Kostadinović izjavio je kako su zadnjih mjeseci pokušavali uskladiti i raščistiti situaciju koja je u zadnjih desetak godina nejasna po pitanju transfera. "Dosta stvari je ispravljeno novim Zakonom o pružanju usluga u turizmu. Lokalni problemi su dobro poznati, poput smeća na Karepovcu, a gostima je teško objasniti što se s time događa", rekao je Kostadinović.

Zelimir Kramaric 800x528.JPG

Direktor Sektora za turizam HGK Želimir Kramarić; Izvor: HGK.

Njegov zamjenik Jurica Glavina, direktor tvrtke Eklata, naglasio je kako su kontinuiranim radom, stručnošću i znanjem konačno percepciju turističkih agencija na području Splita podigli na puno višu razinu. "Naši prijedlozi i inicijative se analiziraju i uključuju u realizacijske planove, a to je pravi put. Priče koje godinama slušamo o destinacijskom menadžmentu i kvalitetnim odnosima svih dionika u turizmu kod nas su napokon zaživjele, ali ima još puno prostora za rast", kazao je Glavina.

Tamara Černeka iz tvrtke Autotrans koja predsjedava Strukovnom skupina putničkih agencija HGK ŽK Rijeka istaknula je kako su limitirani nedostatkom radne snage. "Nedostaje nam kvalificiranih radnika, kako nama u prometu, tako i hotelijerima. To su pravi izazovi koji nas čekaju", upozorila je.

U sklopu dnevnog reda za poslovnu tajnicu Udruženja imenovana je Saša Zrnić, najavljena je skora objava rezultata istraživanja koje je HGK naručila o poslovanju putničkih agencija za razdoblje od pet godina, a predstavljena su i B2B-događanja koje Komora prati kao pokrovitelj: MEETEX-a – prve hrvatske B2B-burze kongresno-incentive industrije, CETS-a – Srednjoeuropskog sajma turizma i Split B2B – konferencije posebnih oblika turizma.

Komora je pozvala sve agencije da se prijave na ocjenjivanje za najbolju DMK-putničku agenciju u sklopu akcije Turistički cvijet – Kvaliteta za Hrvatsku, čije se nagrade dodjeljuju na Danima hrvatskog turizma.