Marina Mandalina
Izvor: HGK

Hrvatskoj međunarodna pohvala za nautičku infrastrukturu


Objavljeno: 03. 06. 2019. , Ažurirano: 03. 06. 2019.


„Hrvatska je u proteklih nekoliko godina postala top destinacija za nautički turizam, potvrđuju to i brojke i turisti. Kao domaćini sjednice Međunarodnoga udruženja marina dobili smo i neospornu potvrdu struke,“ rekla je direktorica Sektora za turizam HGK Ana Klarić na sjednici Međunarodnoga udruženja marina, koja se održava u Šibeniku i Splitu 3. i 4. lipnja uz domaćinstvo Udruženja marina HGK.

Na konferenciji održanoj u D-Marini Mandalina u Šibeniku Klarić je naglasila da sjednica nije samo prilika za promicanje hrvatskoga nautičkog turizma, već i za razmjenu iskustava najbolje prakse, analizu nacionalnih i međunarodne regulative te uvid u trendove.

ACI Split.jpgACI Split; Izvor: HGK; Snimio

 

Na sjednici sudjeluju predstavnici više od 35 nacionalnih udruženja i najsnažnijih svjetskih nautičkih destinacija. Udruženje marina Hrvatske gospodarske komore od prošle je godine član ICOMIA-je, međunarodnoga tijela koje okuplja nacionalna udruženja pomorske industrije od 1966. godine, ujedno i Međunarodno udruženje marina. Sudionici će obići i tri hrvatske marine: D-Marin Marinu Mandalina u Šibeniku, Marinu Frapa Resort Rogoznica i ACI Marinu Split.

Predsjednik Udruženja marina HGK Sean Lisjak predstavio je hrvatski nautički turizam i istaknuo da je Hrvatska vodeća zemlja na svijetu po broju i potražnji chartera, s flotom od 4300 plovila. „Infrastruktura visoke kvalitete uključuje 142 nautičke luke, 72 marine i 17 tisuća vezova,“ istaknuo je Lisjak. Osvrnuo se i na potrebu usklađivanja regulative marina u Hrvatskoj, točnije Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama i Zakona o koncesijama te istaknuo potporu ICOMIA-je prošle godine oko pitanja boravišne pristojbe, koja je pomogla kod uspješnih pregovora s Ministarstvom turizma.

Marina Frapa.jpgMarina Frapa; Izvor: HGK

 

„Zahvalni smo našim domaćinima, Udruženju marina HGK, na velikom trudu, na obilasku tri marine i organizaciji odlične tematske sjednice. Hrvatska je na nautičkoj mapi s obzirom na ogroman rast nautičkoga turizma. Rast je posljedica dobre infrastrukture, postojećega tržišta chartera i iznimno jakoga nautičkog turizma. Zanimljivo je i promatrati kako se tržište prilagođava novim skupinama klijenata,” rekao je predsjednik Međunarodnog udruženja marina i potpredsjednik Udruženja marina Portugala Martinho Fortunato.

„Tematska sjednica je bila uspješna, u pogledu odaziva predstavnika vlasti i marina, kao i zbog tema kojih smo se dotakli. Zahvalan sam što se kroz održavanje kongresa ICOMIA-je u Hrvatskoj mogla okupiti i ova struka radi plodne rasprave. Čestitam Udruženju marina HGK na izvrsnoj organizaciji i povezivanju mreže članica i dionika,“ rekao je glavni tajnik ICOMIA-je Udo Kleinitz.

Sjednica (2).jpgSudionici sjednice; Izvor: HGK

 

Ukupni prihod nautičkih luka u Hrvatskoj prošle je godine iznosio 857 milijuna kuna, od čega se 72,2 posto odnosilo na iznajmljivanje vezova. Radi se o povećanju ukupnoga prihoda za 2,7 posto u usporedbi s 2017. te povećanju prihoda od iznajmljivanja vezova za 7,1 posto. Upravo Splitsko-dalmatinska i Šibensko-kninska županija prednjače po prihodima.

Završno s 2018., u nautičkim lukama bilo je 13 617 plovila na stalnom vezu, 1,4 posto više nego prošle godine. Od toga je 86,2 posto bilo na vezu na moru, a 13,8 posto koristilo je mjesto na kopnu. Najveći broj plovila na stalnom vezu dolazilo je iz Hrvatske (44 posto), Austrije (15,8 posto), Njemačke (15,2 posto), Slovenije (5,1 posto) i Italije (4,2 posto).

U 2018. 194 164 plovila bila su u tranzitu, što je pad od 3,8 posto u 2017. Najveći broj plovila u tranzitu dolazilo je iz Hrvatske (47,7 posto), Italije (13,9 posto). Njemačke (12,8 posto), Austrije (6,6 posto) i Slovenije (3,8 posto).

Obilazak (3).jpegObilazak; Izvor: HGK