Luka Burilović, predsjednik Hrvatske gospodarske komore
Izvor: HGK

Predsjednik HGK Burilović: Posebni oblici turizma ključni za produljenje sezone

Objavljeno: 25. 09. 2018. , Ažurirano: 25. 09. 2018.

Može li hrvatski turizam 365?

"Turizam donosi skoro 17 posto BDP-a i baš zato moramo s posebnom pažnjom pristupiti tom sektoru. Čeka nas nova strategija razvoja turizma nakon 2020. godine, Dvije godine će proletjeti za tren oka, stoga nove smjerove i niše hrvatskoga gospodarstva trebamo što prije definirati. Kako bismo produžili pred i posezonu ključno je razvijati posebne oblike turizma i maksimalno prilagoditi ponudu tipu gostiju koje želimo privući. Trebamo znati u kojoj regiji ciljamo na kakav oblik turizma i onda sustavno ulagati u njega", istaknuo je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović na otvorenju konferencije Može li hrvatski turizam 365? – 2. korak.

IMG_3833 800x450.JPG

Uzvanici i publika konferencije; Izvor: HGK.

"Rad svih branši hrvatskoga turizma već je pokazalo rezultate budući da su prihodi od turizma rasli u prvom kvartalu 2018. za 14 posto. Dolasci i noćenja porasli su za 19 posto, odnosno 24 posto u prvih 5 mjeseci ove godine, dok su se u visokoj sezoni stabilizirali i ostvarili manje stope rasta. No, cilj nam treba biti brendiranje naših posebnosti i sustavno podizanje kvalitete ponude, a ne samo rast broja noćenja i dolazaka. To mora biti smjer hrvatskog turizma u budućnosti kako bi se postigao održiv i ravnomjeran razvoj, smanjenje opterećenja infrastrukture i povećavanje prihoda", poručio je Burilović, dodavši kako upravo na tim problemima u sklopu HGK rade Zajednice zdravstvenog, kulturnog i pustolovnog turizma, četiri udruženja i zajednice nautičkog turizma te Grupacija jedinstvenih i luksuznih hotela pod brendom Stories.

Kolar 800x533.JPG

Organizatorica konferencije Ivana Kolar; Izvor: HGK.

"Za stvaranje destinacije potrebno nam je zajedništvo, a hrvatski turizam može i mora razvijati cjelogodišnju ponudu, to su zaključci prve konferencije, a ja duboko vjerujem da nam to trebaju biti dugoročni ciljevi za razvoj turizma. Moramo povezati obalu i unutrašnjost koja još uvijek ostvaruje tek 4 posto noćenja. Izgleda kao da smo na dobrom putu, no još je puno posla pred nama. Razvoj novih proizvoda, kreiranje novih doživljaja i izvrsnost u svakom segmentu su ključni za uspjeh", poručila je organizatorica konferencije Ivana Kolar.

Matušić 800x450.JPG

Državni tajnik u Ministarstvu turizma Frano Matušić; Izvor: HGK.

"Uvjeren sam da možemo imati kvalitetan cjelogodišnji turizam, ali pred nama su brojni izazovi. Turizam je glavna gospodarska grana u Hrvatskoj i naša pozornost mora biti usmjerena na stvaranje boljeg okvira za njegovo funkcioniranje. Na temeljima održivog razvoja turizma planiramo budućnost. Sunce i more više nisu glavni razlog dolaska u Hrvatsku, tu su gastronomija, kultura, avanturistički i kongresni turizam koji danas privlače brojne turiste i stvaraju jedan drugačiji okvir za razvoj. Muči nas nepovoljan odnos smještajnih kapaciteta, tu nismo dovoljno konkurentni. Želimo se uspoređivati s najboljima, a te zemlje imaju preko 50 imaju smještaja u hotelima. Kod nas to nije slučaj, a taj prosjek i pada zbog povećanja privatnog smještaja. O tome trebamo ozbiljno porazgovarati", izjavio je državni tajnik u Ministarstvu turizma Frano Matušić.

Cilj konferencije i ove godine je predstavljanje i razgovor o potencijalima, mogućnostima, pozitivnim praksama i rješenjima za razvoj cjelogodišnjeg turizma, te razvoj prijedloge kako potaknuti i razvijati cjelogodišnji turizam. Istaknuta je nužnost razvoja destinacija kao preduvjet produženja sezone, a jedna od glavnih tema bila je i kulturni turizam s obzirom da smo u godini kulturne baštine. Niz domaćih i stranih stručnjaka podijelio je svoja znanja i pozitivna iskustva kroz sudjelovanje u panel raspravama.