Natko Vlahović, Domagoj Ivan Milošević, Domagoj Juričić, Senada Šelo Šabić, Daniel Hinšt
Izvor: HGK

Predsjedanje prilika za bolju startnu poziciju za gospodarstvo


Objavljeno: 10. 10. 2019. , Ažurirano: 11. 10. 2019.


„Često je kod predsjedanja naglasak na prilikama za organizaciju događanja, no to je sekundarno. To se ionako redovno radi i to je nešto kratkoročno. Mnogo je važnije utjecanje na politike i, što je posebno važno, donošenje proračuna. Sad je naša prilika da utječemo na te elemente kako bismo što bolje gurali naše interese. Tih šest mjeseci je zapravo potencijal stvaranja bolje startne pozicije za naše gospodarstvo u idućih sedam do osam godina,“ rekao je savjetnik predsjednika HGK Marko Jurčić na radnom doručku Ekonomski aspekti predsjedanja RH Vijećem EU održanome danas u Forumu Zagreb u organizaciji HGK i MBA Croatia. 

„MBA Croatia okuplja poslovne ljude i poduzetnike iz raznih područja. Trudimo se kontinuirano ih obrazovati o svim važnim temama i relevantnim poslovnim događanjima. Što se tiče predsjedanja Hrvatske Vijećem EU, uočili smo da je razina informacija privatnog sektora na tu temu vrlo niska. Smatramo da je izuzetno bitno što bolje povezati cijeli poslovni sektor i sve njegove podsegmente s predstavnicima Hrvatske u međunarodnim institucijama. Kreiranje nacionalnih interesa nije moguće kvalitetno napraviti bez dijaloga u koji je uključen i privatni sektor, koji kao preduvjet za to mora imati dovoljnu količinu informacija i interesa za baviti se nekom temom,“ rekao je predsjednik Udruge MBA Croatia Aco Momčilović, naglasivši da je ovakvih događanja trebalo biti još i da su trebali krenuti ranije.

U panel raspravi održanoj u sklopu radnoga doručka direktor Vlahović Grupe Natko Vlahović naglasio je da je vrijeme da krenemo dinamičnije i jače. „Vremena je malo, a prostora jako puno. Posjetio sam nekoliko zemalja koje su predsjedale. Estonija je primjerice imala jaki fokus na digitalizaciju. Na Malti je bilo izvrsno organizirano, uz fokus na kriptovalute. Sad dolazimo na pitanje što će kod nas biti u fokusu, hoće li biti uopće gospodarstvo ili političke i europske teme,“ rekao je Vlahović, napomenuvši da su krenuli razgovori o investicijskim projektima RH koje treba ubaciti u novo financijsko razdoblje i da se tu stvarno treba privatni sektor aktivirati.

„Ne volim kad se napuhuju očekivanja, posebno u biznisu. Izravna korist je pozicioniranje i predstavljanje Hrvatske. Ne mislim pritom samo na strani kapital. Isto tako, mislim da bi nam svima dosta koristio Schengen. U gospodarskom aspektu, tih šest mjeseci je toliko brzo da ne treba imati prevelika očekivanja. Ono što do sada nisam vidio je uska suradnja javnog i privatnog sektora,“ rekao je predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora Domagoj Ivan Milošević, identificirajući kao ključan problem sektor malih i srednjih poduzetnika, koji podnose najveći teret pretjerane regulacije u Europskoj uniji.

„Bilo bi dobro da se svi mi u privatnom sektoru pogledamo u ogledalo. Ne možemo se izvlačiti na to što Vlada može učiniti i što bi bilo kad bi bilo. Ako nas nema, pitam se što vi zapravo očekujete, želite li biti reaktivni ili proaktivni. Političko odlučivanje unutar Hrvatske preslikat će se na odlučivanje unutar Europske unije. Ako ste pasivni i niste artikulirali interese Vladi, ne možete drugo ni očekivati. Ja u svom poslu ne čekam da me Vlada pita što to mom klijentu smeta. Očekivanja moraju biti sukladna tome koliko ste investirani u taj proces,“ rekao je stariji konzultant iz tvrtke MKPS Domagoj Juričić.

„Ne treba imati prevelika očekivanja i stvarati kule u oblacima. Šest mjeseci jako brzo prođe. Mi možemo tu graditi svoje prioritete, ali nema prostora puno. Zato male zemlje obično biraju jedan fokus. Mi smo se odlučili za politički fokus, proširenje. Još uvijek nemamo konačnu listu prioriteta, u prosincu će se tek usuglasiti. Uspješnost predsjedanja mjeri se donesenim zakonodavnim aktima, a nesretna je okolnost što predsjedamo na početku novoga mandata Europske komisije,“ rekla je viša znanstvena suradnica u Institutu za razvoj i međunarodne odnose Senada Šelo Šabić.

„Europska poslovna udruženja, Eurochambres i BusinessEurope, naglasila su da se što više smanje ograničenja i administrativne prepreke na jedinstvenom tržištu EU, prije svega kod prekograničnog poslovanja, što je od velike važnosti za hrvatske izvoznike. Već nekoliko godina Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta radi na liberalizaciji tržišta usluga kako bi se olakšao pristup poduzetništvu, a svaki mjesec organizira i Dane otvorenih vrata europskog tržišta kako bi dobilo korisne informacije od poduzetnika o prijedlozima za poboljšanje prekograničnog poslovanja i uklanjanje prepreka. Sada je prioritet da se na isti način otvore prilike hrvatskim izvoznicima da konkurentnije mogu poslovati na europskom tržištu. Potrebno je testirati proporcionalnost raznih regulacija i ukloniti one zahtjeve koji tržištu predstavljaju neopravdane prepreke,“ rekao je voditelj Službe za usluge i Centar unutarnjeg tržišta EU u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta Daniel Hinšt.