Održan sastanak HGK s veleposlanicom Australije u RH i predstavnikom Australske trgovinske komisije

Objavljeno: 06. 06. 2017. , Ažurirano: 06. 06. 2017.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori je 2. lipnja održan sastanak s Elizabeth Marianne Petrovic, veleposlanicom Australije u RH, gospodinom Anthony Weymouth, šefom ureda Australske trgovinske komisije – Austrade, te djelatnicama Veleposlanstva Australije u RH Dijanom Padežanin i Natalie Sipak na kojem se razgovaralo o mogućnostima intenziviranja suradnje Hrvatske i Australije.

Ines Obradović, voditeljica Odjela za bilateralnu i multilateralnu suradnju u HGK, predstavila je trenutno stanje hrvatskoga gospodarstva te istaknula da stopa rasta BDP-a od 2,9% u 2016. svrstava Hrvatsku među top tri zemlje Europske unije. Bilateralni gospodarski odnosi svakako nisu dosegli svoj potencijal te ostavljaju dosta prostora za daljnje intenziviranje suradnje. Ukupna robna razmjena u 2016. dosegla je svega 25 mil. eura te Hrvatska svojim izvozom od 23,6 mil. eura ostvaruje suficit. Ohrabrujući je kontinuirani porast broja turista iz Australije koji su u 2016. ostvarili 400.000 noćenja.

Elizabeth Marianne Petrovic istaknula je važnost aktivnijeg povezivanja Australije i Hrvatske te interes austrijske strane za suradnju u području energetike, ponajprije za LNG-terminal na Krku, a i u području brodogradnje, istaknuvši da se trenutno u Uljaniku izrađuje jedan kruzer za australsku tvrtku, ali i interes australskih proizvođača brzih trajekata za buduću modernizaciju flote Jadrolinije.

Predsjednik Komore Zagreb, Zlatan Fröhlich, istaknuo je da HGK planira u ovoj godini organizirati posjet hrvatskih tvrtki Australiji kako bi u izravnim razgovorima s australskim tvrtkama mogli uspostaviti i intenzivirati postojeću suradnju.