Hrvatsko-poljski gospodarski forum okupio više od 100 gospodarstvenika

Objavljeno: 01. 05. 2016. , Ažurirano: 26. 08. 2016.

Ukupna trgovinska razmjena između Hrvatske i Poljske raste iz godine u godinu te je 2015. godine iznosila 698 milijuna eura, što znači da je Poljska deseti najvažniji trgovinski partner RH

Suradnja s Poljskom je jako dobra, ali svakako može biti i bolja te sigurno postoje i prilike i mogućnosti za međusobnim surađivanjem, a posebno na projektima Jadran-Baltik-Crno more i LNG terminalima. Poljska je lider istočno europskih zemalja u privlačenju sredstava fondova EU te su svakako ovim projektima otvorene mogućnosti za zajednički nastup“, rekao je predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner na Hrvatsko-poljskom gospodarskom forumu koji je okupio više od stotinu hrvatskih i poljskih gospodarstvenika u sklopu V. Foruma poljskih i hrvatskih regija. Istaknuo je i kako politika stvara okvire, a na gospodarstvenicima je da iskoriste ovakve prilike na kojima se mogu predstaviti, povezati i nastaviti suradnju.

I potpredsjednik HGK za industriju i IT, energetiku i zaštitu okoliša Tomislav Radoš istaknuo je važnost projekta Jadran-Baltik-Crno more kojim bi se, smatra, stvorile dodatne vrijednosti i ojačalo gospodarsko povezivanje naših zemalja. Kao mogućnosti suradnje istaknuo je i razmjenu dobara i usluga, zajedničko pojavljivanje na trećim tržištima, privlačenje investicija, zajedničko prijavljivanje na projekte financirane sredstvima iz EU fondova i razvoj distribucijskih i vrijednosnih lanaca kao prilike.

„Sporazum o suradnji koji je potpisan između Hrvatske gospodarske komore i Poljske gospodarske komore u siječnju ove godine rezultirao je još jačim intenzitetom zajedničkih aktivnosti, a upravo ovaj Forum koji se održava pet mjeseci nakon potpisivanja sporazuma samo je potvrda koliko je institucionalna povezanost naših komora dinamizirana, jer nije uobičajeno u tako kratkom vremenu organizirati ovako velike gospodarske skupove“, smatra potpredsjednik Poljske gospodarske komore Tadeusz Donocik, a dodao je i da su ohrabrujuće činjenice povećanja robne razmjene između naših zemalja koje već treću godinu za redom prate trend rasta.

Predsjednik Hrvatske zajednice županija Goran Pauk naglasio je kako održavanje ovakvih događanja, na kojima se raspravlja o aktualnim gospodarskim pitanjima, na kojima se otvara mogućnost povezivanja gospodarskih subjekata kroz suradnju na projektima od zajedničkog interesa, navodi na potrebu još jačeg povezivanja radi jačanja konkurentnosti na zajedničkom europskom tržištu te da je Hrvatska zajednica županija spremna preuzeti inicijativu i pruža punu podršku županijama koje su zasigurno nosioci razvoja.

Predsjednik Senata Republike Poljske Stanisław Karczewski istaknuo je Hrvatsku kao poslovnog partnera, velikog prijatelja i naglasio povijesnu povezanost naših država te dodao da politika stvara preduvjete za platformu gospodarskog rasta i razvoja. Naglasio je da u Hrvatskoj postoje veliki potencijali za suradnju s poljskim gospodarstvenicima te je ona atraktivan gospodarski partner, a da će sa svoje strane još više doprinijeti intenziviranju gospodarskih odnosa.

Nakon uvodnih izlaganja voditeljica Odjela za privlačenje investicija pri HGK Svjetlana Momčilović prezentirala je poslovnu klimu i prilike za ulaganje u Hrvatsku. „Hrvatske tvrtke mogu surađivati s poljskim u skoro svim gospodarskim sektorima. Osim etablirane farmaceutske i prehrambene industrije mogućnosti za proširenje međusobne suradnje postoje u energetici, infrastrukturi, transportu i logistici, graditeljstvu, turizmu, elektro - industriji, maloj brodogradnji i poljoprivrednoj mehanizaciji“, zaključila je Momčilović.

Ukupna trgovinska razmjena između Hrvatske i Poljske raste iz godine u godinu te je 2015. godine iznosila 698 milijuna eura, što znači da je deseti najvažniji trgovinski partner RH. Hrvatska je izvezla roba u vrijednosti od 177 miliona eura, dok je uvezla roba u vrijednosti od 522 miliona eura. Broj poljskih turista iz godine u godinu raste, tako da ih je Hrvatsku prošle godine posjetilo 674.779, ostvareno je preko 4 milijuna noćenja te su na šestom su mjestu u ukupnom broju noćenja.

Forum su organizirali Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska zajednica županija i Poljska gospodarska komora.