Jakov Milatović, ministar ekonomskog razvoja Crne Gore, i Luka Burilović, predsjednik HGK (na slici desni)
Izvor: HGK

Crna Gora želi politički i ekonomski zaokret prema Europi

Objavljeno: 27. 04. 2021. , Ažurirano: 27. 04. 2021.

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović sastao se s ministrom ekonomskog razvoja Crne Gore Jakovom Milatovićem i njegovim izaslanstvom, a glavne teme razgovora bile su jačanje gospodarske suradnje i razmjena iskustava o pristupanju Europskoj uniji.

Burilović je istaknuo kako je Crna Gora za Hrvatsku važan gospodarski partner i da su mnoge naše tvrtke etablirani brendovi na tamošnjem tržištu. "Nažalost, robna razmjena nam je očekivano pala zbog pandemije, za gotovo 20 posto (s 211 milijuna eura u 2019. na 175 milijuna eura u 2020.), no ekonomski odnosi koji nas vežu su snažni i ubuduće mogu samo jačati", naglasio je Burilović, dodavši kako je Hrvatska za Crnu Goru i geografski i simbolični izlaz na zapad.

"Neke od zadaća koje vas čekaju na putu u euroatlantske integracije mi smo prošli i želimo svojim iskustvom pomoći i vama. HGK je također na raspolaganju kolegama iz crnogorske Privredne komore, kao i svim poduzetnicima zainteresiranim za ulazak na naše tržište i tržište EU-a. Nadam se da će rekordnu trgovinsku razmjenu od 211 milijuna eura iz 2019. u idućih par godina barem udvostručiti jer itekako imamo potencijala za to", zaključio je Burilović.

Milatović, koji je devet godina radio za Europsku banku za obnovu i razvitak, naglasio je kako nova vlada želi zapadnjačke prakse prenijeti u crnogorsko gospodarstvo. "Treba nam bolje upravljanje i veća konkurentnost. Želimo se u ovom mandatu Vlade pripremiti za pristupanje EU, smatramo da se to može realizirati do kraja mandata ove Europske komisije. U tom smislu i hrvatski poduzetnici nam mogu puno pomoći svojim iskustvom. Naš problem je struktura ekonomije koja nije europska. Najveću infrastrukturnu investiciju nam rade Kinezi i naš javni dug je većinom prema njima, rusko tržište je jako važno za turizam, a investicije u nekretnine su većinom izvan zemalja EU. Stoga nas razmimoilaženje Unije s, primjerice, Kinom, ekonomski boli. Zato želimo pomjeriti naše gospodarstvo prema Europi, u skladu s političkim planovima", poručio je Milatović.

Kazao je i kako su se u sklopu prvog službenog posjeta Hrvatskoj od izbora nove crnogorske Vlade sastali s nekoliko ministara, predstavnicima HEP-a s kojima su razgovarali o investicijama u energetiku, a posjetili su i Rimac automobile. "To je impresivna priča i dokaz da postoje oaze industrijskog poduzetništva koje moramo njegovati jer smo previše otišli u uslužne vode. Procjenjujemo da trenutno koristimo samo 20-ak posto naših hidropotencijala, stoga smo razgovarali s predstavnicima HEP-a o potencijalima u obnovljivim izvorima energije", kazao je Milatović.

U sklopu sastanka je najavljen i susret hrvatskih i crnogorskih poduzetnika nakon ljeta kako bi se razmijenila iskustva i ojačala gospodarska suradnja.