Tajana Kesić Šapić, direktorica Sektora za industriju i IT
Izvor: HGK

HGK osigurala više od 400.000 kuna u sklopu programa ‘Erasmus za poduzetnike početnike’

Objavljeno: 01. 08. 2016. , Ažurirano: 03. 08. 2016.

"Hrvatska gospodarska komora zajedno s partnerima iz Europe sudjeluje u programu Erasmus za poduzetnike početnike od 2012. godine kao posrednička organizacija odabrana od strane Europske komisije. Točnije, HGK je glavni kontakt tijekom cijeloga programa pa smo tako za razdoblje od 2016. do 2018. osigurali više od 400.000 kuna", rekla je direktorica Sektora za industriju i IT Tajana Kesić Šapić dodavši kako očekuje da će se predviđena sredstva vrlo brzo iskoristiti s obzirom na dosadašnji veliki interes naših mladih poduzetnika koji tek ulaze u svijet poduzetništva.

Naime, radi se o programu koji pomaže perspektivnim europskim poduzetnicima da usvoje potrebne vještine, znanja i iskustva za pokretanje i/ili uspješno vođenje tvrtke u Europi. Novi poduzetnici usvajaju i razmjenjuju znanje i poslovne ideje s iskusnim poduzetnikom kod kojeg borave i s kojim surađuju u razdoblju od 1 do 6 mjeseci, a boravak im jednim dijelom financira Europska komisija preko posredničkih organizacija.

"Prijavila sam se na Erasmus jer želim otvoriti odvjetnički ured u Hrvatskoj, a kako mi nedostaje znanja u vođenju željela sam učiti od iskusnih poduzetnika s poslovnim kontaktima u Njemačkoj. Htjela sam poboljšati svoje vještine u komunikaciji s klijentima, zastupati klijente na sudu, a ujedno je to bila odlična prilika za usavršavanje njemačkoga jezika", objasnila je poduzetnica početnica Danija Budimir koja je sudjelovala u programu Europske komisije Erasmus za poduzetnike početnike dodavši da je sam program odličan i može puno pomoći da mladi, neiskusni, ali ambiciozni ljudi uzmu budućnost u svoje ruke pokretanjem vlastitog posla.

I iskusni poduzetnik Matija Gažić koji je osnovao tvrtku Ehostat prije deset godina, zadovoljan je programom, a posebno rezultatima razmjene te će vrlo vjerojatno u programu ponovo sudjelovati u ulozi iskusnog poduzetnika. "Ovaj program nije samo za početnike već je i za iskusne poduzetnike. To je prilika za uspostavljanje kontakata prema poduzetnicima i mogućim poslovnim partnerima u drugim državama", objasnio je Gažić i dodao da se nada uspješnom poslovnom odnosu s poduzetnikom početnikom u godinama koje dolaze te da su već zajednički definirali i neke strategije i potencijalne poslove.

Uloga Hrvatske gospodarske komore je pružanje poslovne potpore poduzetnicima početnicima i iskusnim poduzetnicima iz zemalja sudionica te potpora u umrežavanju i pronalaženju poslovne razmjene. Također, Komora pruža pomoć u pronalasku poduzetnika koji će se najviše poslovno podudarati s poduzetnikom početnikom/iskusnim poduzetnikom. Prije samog početka poslovne razmjene, HGK održava obuku kako bi poduzetnici početnici započeli proces razmjene. Djeluje i kao kontakt točka za i pri pomaganju u praktičnim segmentima, kao što su pronalazak stanovanja, transport i osiguranje.

HGK je do sada sudjelovala u dva ciklusa programa, ukupne vrijednosti oko 85.000 eura i realizirala je ukupno 26 uspješnih razmjena od kojih je čak 15 hrvatskih mladih poduzetnika poslano na razmjenu s iskusnim i uspješnim poduzetnicima iz Europske unije. Također, Komora je osigurala i 11 razmjena u okviru kojih su mladi poduzetnici iz Španjolske, Slovenije, BiH i Italije došli boraviti kod iskusnih i uspješnih hrvatskih poduzetnika kako bi stekli nužna znanja i iskustva pomoću kojih će u budućnosti uspješnije voditi svoje vlastite tvrtke.