Vodeći međunarodni skup plinske struke u jugoistočnoj Europi održat će se uskoro u Opatiji


Objavljeno: 08. 04. 2019. , Ažurirano: 24. 04. 2019.


Trideset i četvrto izdanje Međunarodnoga znanstveno-stručnog susreta stručnjaka za plin otvorit će svoja vrata u srijedu, 8. svibnja, već tradicionalno u Opatiji. U tri dana održavanja očekuje se sudjelovanje oko šest stotina delegata, predstavnika više od dvije stotine tvrtki i organizacija te 60-ak uglednih predavača i 45 izlagača iz više od 20 zemalja. Utjecajni skup plinske struke u organizaciji je Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP), članice Međunarodne plinske unije (IGU) i Centra za plin Hrvatske, pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, Ministarstva zaštite okoliša i energetike RH, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta RH, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja RH te Hrvatske gospodarske komore. 

Kongres će obuhvatiti deset tematskih cjelina i pet zanimljivih panel-rasprava koje se protežu duž cijelog lanca prirodnog plina, primjenu novih tehnologija te ključne izazove koji će odrediti razvoj tržišta prirodnog plina u bliskoj budućnosti.

Francisco de la Flor, direktor Enagasa i dopredsjednik Radne skupine 3 za energetsku politiku (TF 3-Energy Policy) Međunarodne plinske unije (IGU), u svojem će pozivnom predavanju predstaviti Radni program za trogodišnje razdoblje 2018. – 2021. Radne skupine 3 za energetsku politiku (TF 3) Međunarodne plinske unije (IGU). TF 3 utvrđuje najbolju energetsku politiku za promicanje prirodnog plina kao važnog dijela energetske budućnosti strukturiranim prikupljanjem studija o globalnoj, nacionalnoj i regionalnoj energetskoj politici, omogućavajući tako njihovu usporedbu, utvrđivanje te dijeljenje najbolje politike, a time i IGU-ov doprinos razvoju energetske politike. TF3 će se baviti emisijom stakleničkih plinova, kvalitetom zraka,  plinom i obnovljivim izvorima energije, plinom u prometu, pristupom energiji i ekonomskom razvoju te energetskom učinkovitošću.

Prof. dr. sc. Igor Dekanić s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu izložit će osnove geopolitičkih utjecaja na iskorištavanje izvora plina i raspoloživih opskrbnih smjerova u uvjetima promjene na energetskim tržištima. Dr. sc. Stevo Kolundžić u svojem će izlaganju nastojati odgovoriti na zanimljivo pitanje: može li se predvidjeti kretanje cijene prirodnog plina u razdoblju do 2050. godine? S obzirom na to da će u budućim energetskim sustavima s mnogo obnovljivih izvora biti potrebno i mnogo više skladišta, istaknuti stručnjak za termodinamiku prof. dr. sc. Gerhard Schmitz s Instituta za termodinamiku Tehničkog fakulteta u Hamburgu dat će kratak pregled skladišta za fleksibilne energetske sustave s velikom količinom energije iz obnovljivih izvora i spomenuti važnost plina kao nositelja pohrane energije. Mr. sc. Igor Grozdanić i mr. sc. Marija Šćulac Domac iz Hrvatske gospodarske komore prikazat će prvi nacrt hrvatskog integriranog energetskog i klimatskog plana i njegovu usporedbu s njemačkim energetsko klimatskim planom u segmentu područja prirodnog plina. Predstavit će problematiku jedinstvene energetsko-klimatske politike i što ona donosi u razdoblju 2021. do 2030. na temu tehnologija, integriranog upravljanja i ostvarenja nacionalnih ciljeva i planova.

Na konferenciji će biti izloženo trenutno stanje i budući tijek izgradnje plinskih infrastrukturnih projekata u Republici Hrvatskoj: evakuacijski plinovodi i dogradnja transportne mreže, projekt izgradnje kompresorske stanice za izjednačenje tlaka prema zemljama u okruženju te tijek izgradnje vršnoga podzemnog skladišta plina i LNG terminala na otoku Krku. Više zanimljivih izlaganja prezentirat će primjenu naprednih tehnologija u plinskim i energetskim sustavima, inovacije i transfer tehnologije te njihovu uloga u plinskom gospodarstvu i energetici, a održat će se i zanimljiva panel-diskusija o tržištu plina u EU-u, Hrvatskoj danas i izazovima u budućnosti.

Dr. Jeffrey M. Seisler, direktor tvrtke Clean Fuels Consulting, u svojem će izlaganju dati putokaz za razumijevanje strukture, sadržaja i procesa potencijalnih izvora financiranja u sklopu Europske komisije, s posebnim naglaskom na vozila na prirodni plin. To uključuje CNG, LNG i obnovljivi biometan za primjenu u cestovnom i pomorskom prometu, kao i za razvoj infrastrukture za punjenje plina. Također uključuje druge europske institucije kao što je Europska investicijska banka, koja daje zajmove za različite energetske i poduzetničke projekte. Dr. Seisler bio je direktor Europske udruge za vozila na prirodni plin (ENGVA), direktor Koalicije za prirodni plin (NGVC) te je jedan od osnivača i bivši predsjednik Međunarodne udruge za vozila na prirodni plin (NGV Global). Priznati je stručnjak u razvoju uporabe vozila na prirodni plin i nastavlja svoj rad na regulativi i lobiranju za razvoj uporabe plina u prometu u Ujedinjenim narodima i Europskoj komisiji.

Brojni stručnjaci predstavit će radove o problematici distributera plina sa stajališta učinkovitosti i sigurnosti sustava, a bit će govora i o drugim aktualnim temama iz plinskog i energetskoga gospodarstva. Novosti u tehničkoj regulativi i pravilima struke za sigurnu i učinkovitu uporabu plina te njihova primjena u praksi i utjecaj na prava potrošača plina bit će važna tema nadolazećeg skupa. Održat će se i posterska sekcija na kojoj će biti predstavljeni radovi stručnjaka iz različitih područja energetske struke.

Kongres je uključen u Program stručnog usavršavanja Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP) te sudionicima osigurava 20-ak školskih sati stručnog usavršavanja o temama plina, energetike, osnova tehničke regulative i termotehničkih sustava i postrojenja.

Paralelno s konferencijom održat će se izložba plinske opreme i tehnologije na kojoj će oko 45 izlagača iz zemlje i inozemstva predstaviti napredna tehnička rješenja za plinsko gospodarstvo i energetiku. Zainteresirani mogu iskoristiti brojne mogućnosti marketinškog predstavljanja tvrtke i tehničkih rješenja sponzorstvima i izlaganjem plinske opreme i tehnologije na izložbenim jedinicama. Sponzoriranje skupa pruža jedinstvenu priliku kompanijama da osnaže svoj položaj, pokažu ekspertizu i nova tehnička rješenja za svladavanje izazova plinskoga gospodarstva.

Ciljane tematske cjeline i renomirani govornici odlike su skupa koji spaja znanost, obrazovanje, struku i poslovne subjekte koji aktivno sudjeluju u plinskom gospodarstvu.

Mobilna aplikacija dostupna prije otvaranja skupa i društvena događanja u Opatiji osigurat će dovoljno vremena za interaktivno umrežavanje i ostvarivanje novih poslovnih prilika.

Detaljni program dostupan je na ovoj poveznici, a prijava je moguća ovdje.

Više informacija dostupno je na https://susret.hsup.hr/ i putem telefonskoga broja 01/6189 590 / 593.