Izvor: HGK

Otvoren trinaesti natječaj Indeksa DOP-a

Objavljeno: 22. 09. 2020. , Ažurirano: 25. 09. 2020.

Hrvatska gospodarska komora i Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj (HR PSOR) trinaestu godinu za redom provode natječaj Indeks DOP-a – ocjenjivanje dobrovoljnih društveno odgovornih praksi hrvatskih poduzeća. U natječaju mogu sudjelovati sva poduzeća koja su u 2019. godini poslovala pozitivno. Natječaj je otvoren do 19. listopada 2020. godine u 12:00 sati.

Indeks DOP-a je metoda procjene društvene odgovornosti poduzeća u Hrvatskoj koju su osmislili Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj i Zajednica za društveno odgovorno poslovanje Hrvatske gospodarske komore. Sudjelovanjem u Indeksu DOP-a poduzeća imaju mogućnost dobiti objektivnu procjenu vlastitih dobrovoljnih praksi i usporediti ih s praksama drugih hrvatskih poduzeća u sedam osnovnih poglavlja:

• Ekonomska održivost,
  • Uključenost društveno odgovornog poslovanja u poslovnu strategiju,
  • Odgovorne politike i prakse u radnoj okolini,
  • Odgovorne politike i prakse upravljanja okolišem,
  • Društveno odgovorno poslovanje u tržišnim odnosima,
  • Društveno odgovorni odnosi sa zajednicom
  • Odgovorne politike raznolikosti i zaštite ljudskih prava.

Najuspješnija poduzeća mogu osvojiti nagradu za postignute rezultate, a ako epidemiološke mjere budu dozvoljavale, nagrade će se dodijeliti u Zagrebu, 10. studenoga. Indeks DOP-a dodjeljuje se za svaku od četiri jednakovrijedne kategorije; za velika, srednja, mala te javna poduzeća. Posebna nagrada za najveći napredak dodjeljuje se poduzeću koje je ostvarilo najveću razliku u sveukupnim bodovima u odnosu na prethodnu godinu. Nagrade se dodjeljuju i poduzećima koja ostvare najbolji rezultat u pojedinim specifičnim kategorijama za: odgovorne politike i prakse u radnoj okolini; odgovorne politike i prakse upravljanja okolišem; društveno odgovorne odnose sa zajednicom te odgovorne politike raznolikosti i zaštite ljudskih prava, a novost ove godine je suradnja s UNICEF-om koja je rezultirala doradom poglavlja 7 te novo-uspostavljenom nagradom u kategoriji odgovorne politike i prakse zaštite dječjih prava.

Nakon završetka procesa natječaja te proglašenja dobitnika nagrada, svako poduzeće dobiva individualne rezultate čime im se pruža mogućnost prepoznavanja mjesta za napredak s ciljem unapređenja društveno odgovornog poslovanja.

Uloga društveno odgovornog poslovanja u postizanju održivog razvoja postaje nužna u modernom društvu. Program razvoja UN-a do 2030. sa svojih 17 ciljeva održivog razvoja postavlja nove razvojne standarde temeljene na održivom razvoju, a uvođenje obveze nefinancijskog izvještavanja za pojedine kategorije poduzeća u EU pokazuje važnost upravljanja i izvještavanja o ključnim pitanjima ekonomije, društva i okoliša.

Za sva pitanja u vezi ispunjavanja upitnika Indeksa DOP-a, možete kontaktirati:

Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj

Tel: 01/4836-650; 01/4836-653
e-mail: katarina.plecas@hrpsor.hr, indeks@dop.hr

Hrvatska gospodarska komora

Sektor za energetiku i zaštitu okoliša

Tel.: 01/460-6701; 01/460-6705
Fax: 01/460-6737