Izvor: HGK

Osnovano Vijeće Udruženja opskrbljivača i distributera plinom HGK


Objavljeno: 14. 03. 2019. , Ažurirano: 14. 03. 2019.


Na 1. sjednici Udruženja opskrbljivača i distributera plinom HGK, održanoj 12. ožujka u Zagrebu izabrano je Vijeće Udruženja prema regionalnom kriteriju. Vijeće je izabrano na mandat od tri i pol godine (2019. – 2022.).

Članovi Vijeća su: Vlado Mandić, EVN Croatia Plin d.o.o., Marija Ratkić, Plinara istočne Slavonije d.o.o., Vinkovci, Marko Horvacki Zivalov, PPD-distribucija d.o.o., Vukovar, Dean Kocijančić, Plinara d.o.o. Pula, Damir Pećušak, HEP-plin d.o.o., Osijek, Damir Škugor, INA d.d., Dalibor Bukvić, Brod plin d.o.o. Slavonski Brod i Damir Neznanović, Energo d.o.o. Rijeka, s postojećim članovima predsjedništva Udruženja iz tvrtki Elektrometal Bjelovar d.o.o., Gradska plinara Zagreb d.o.o., Međimurje – plin i Termoplin.

U nastavku sjednice raspravljalo se o prijedlogu Pravilnika u sustavu obveze energetske učinkovitosti čiji je nacrt prijedloga bio u javnoj raspravi. Tema je aktualna jer bi se Pravilnik trebao donijeti u što skorijem vremenu. U prezentaciji i raspravi su sudjelovali predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i energetike, državni tajnik Ivo Milatić i pomoćnik ministra Domagoj Validžić sa suradnicima.

Tom prilikom državni tajnik Milatić iznio je stav Ministarstva: "Izmjenama i dopunama Zakona o energetskoj učinkovitosti koje je Hrvatski sabor usvojio u prosincu 2018. stvorile su se  pretpostavke za implementaciju sustava energetskih ušteda u kojem će sudjelovati energetski subjekti koji energiju isporučuju krajnjim kupcima. Pravilnik o sustavu obveze energetske učinkovitosti je provedbeni akt koji ima za cilj funkcionalno uspostaviti sustav koji će rezultirati novim energetskim uštedama u krajnjoj potrošnji."

"Nakon javne rasprave razmotreni su svi prijedlozi i otklonjeni su potencijalne zapreke koje bi se mogle pojaviti u praksi. Smatramo da je sustav postavljen na jednostavan i primjeren način tako da će oni koji su najveći sudionici na tržištu energije kroz tri godine postupno ulaziti u sustav obveza. Jasno je propisan cilj ušteda koji je potrebno ostvariti u sustavu i onaj koji će komplimentirati alternativnim mjerama politika koje će provoditi država. Ostvarenja ušteda  opskrbljivača obveznika sustava će se pratiti na godišnjoj razini, ali će se moći iskazati i one uštede koje će nastati po završetku projekata čija se realizacija ne može ostvariti unutar godine dana, a nastala su značajna ulaganja već u prvim godinama realizacije projekta. Uspostavljen je jasan odnos povezanih društva te obveze dostave godišnjih izvješća", kazao je Milatić.

"Treba napomenuti i da se stimuliraju ulaganja opskrbljivača u mjere smanjenja energetskog siromaštva i ostvarenja socijalnog cilja tako da se potiče povećanje energetske učinkovitosti u prostorima za stanovanje korisnika naknade za ugroženog kupca energenata i u kućanstvima na područjima s razvojnim posebnostima. Uspostavom sustava očekujemo da će se razviti novo tržište energetskih usluga u kojem će sudjelovati  građani i svi krajnji kupci energije koji ulažu vlastita sredstva u povećanje energetske učinkovitosti", zaključio je Milatić.

U zadnjoj točki dnevnog reda obrađena je tema izmjena i dopuna Mrežnih pravila plinskog distribucijskog sustava. Uvodnu prezentaciju predstavio je Srećko Ezgeta, predsjednik Udruženja, kao svojevrsnu podlogu Udruženja za daljnje izmjene i dopune te izjavio: "Cilj je Udruženja što više približiti Mrežna pravila postojećim korisnicima i olakšati rad opskrbljivačima i distributerima plina na tržištu."