Izvor: HGK
Autor: HGK

Očekivanje kretanja tržišta opskrbe električnom energijom u nadolazećem razdoblju


Objavljeno: 01. 10. 2018. , Ažurirano: 03. 10. 2018.


Povoljnim ugovorima gospodarstvo se može štititi od promjena cijene na burzama

„Sastanak predstavnika gospodarstva s opskrbljivačima električnom energijom i svim relativnim institucijama o kretanjima na tržištu opskrbe električnom energijom organizirali smo na inicijativu dijela članica HGK kako bismo dobili uvid u kretanja na tržištu te moguće promjene cijena električne energije u sljedećem razdoblju. Ne možemo donijeti rješenja, ali se možemo pripremiti, educirati, organizirati i raditi na pojedinim drugim mjerama kako bi se ublažile posljedice mogućeg povećanja cijena električne energije u bliskoj budućnosti, što bi moglo utjecati na poslovanje gospodarskih subjekata“, istaknula je direktorica Sektora za energetiku i zaštitu okoliša HGK Marija Šćulac Domac na sastanku s nazivom Očekivanje kretanja tržišta opskrbe električnom energijom u nadolazećem razdoblju, održanom 28. rujna u HGK.

 „Izmjenama i dopunama Zakona o tržištu električne energije omogućeno je da se svi procesi na tržištu električnom energijom odvijaju u skladu s EU tržištem, a to se reflektira i na povećanje cijena energenata, a time i cijene električne energije“, istaknula je načelnica sektora u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Kristina Čelić dodajući da su u kategoriji poduzetništva kupci električne energije dobro informirani i poznaju sva prava i obveze. „Pozdravljamo inicijativu HGK o ovoj temi kojom se omogućuje da tvrtke dobiju saznanja i čuju o očekivanim kretanjima tržišta električnom energijom."

 „Izravno bilateralno ugovaranje najčešći je oblik ugovaranja kupovine električne energije te posredno izravno ugovaranje putem burze. Njemačko tržište električnom energijom najznačajnije je tržište, a cijena je 1. travnja ove godine iznosila 45 eura po MWh što se smatra niskom cijenom. U Njemačkoj je najviša cijena električne energije u industriji. Hrvatska je s cijenom od 42,5 eura po MWh u drugoj kategoriji od četiri cjenovne razine“, kazao je viši stručni savjetnik u Sektoru za energetiku i zaštitu okoliša HGK Krešimir Štih dodajući da je na svjetskom tržištu cijena električne energije EU razmjerno visoka, a za industriju je još i viša; jedino Japan ima više cijene.

 „Faktor povećanja cijene električne energije je rast cijene trgovine emisijom CO2 čija je cijena zadnjih godina narasla sa sedam na 25 eura po toni“, kazao je Štih napominjući kako klasičan način ugovora postaje rizičan za obje ugovorne strane te se očekuje razvijanje modela trgovine na burzi, kojima bi podrška mogao biti razvoj naprednih mreža i novih modela usluga samih opskrbljivača.

 „HEP Opskrba krajnjim kupcima u kategoriji poduzetništva nudi konkurentne cijene, što potvrđuje podatak iz lipnja ove godine da HEP Opskrba ima udjel od 80 posto tržišta u prodaji električnom energijom u ovoj kategoriji. Maloprodajna prosječna cijena za poduzetnike u prvih šest mjeseci 2018. bila je veća za 5,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani“, kazala je direktorica HEP Opskrbe Tina Jakaša dodajući da je krajnja cijena različita za svakog kupca i temelji se na cijenama mađarske burze HUPX/HUDEX te nizu faktora koje odabire sam poduzetnik – roku i trenutku ugovaranja, dijagramu potrošnje kupaca, rokovima plaćanja, vrsti proizvoda, zelenoj energiji itd.

U raspravi su gospodarstvenici pohvalili mogućnost ugovaranja cijene električne energije kroz različite modele koje opskrbljivači nude. Naglašeno je znatno povećanje trgovine električnom energijom putem hrvatske burze električne energije CROPEX čija je aktivnost narasla i za 300 posto. Ovoga trenutka poznati su trendovi cijena u dosadašnjem razdoblju, ali je vrlo teško predvidjeti kakva će cijena električne energije biti na tržištu sljedeće i idućih godina, a očekuje se formiranje cijene za novosklopljene ugovore, diktirano trendovima na tržištu.