Inicijativa za osnivanje Zajednice za društveno odgovorno poslovanje pokrenuta je na konferenciji Promicanje društveno odgovornog poslovanja u Hrvatskoj: Agenda za 2005. godinu koja je održana 8. prosinca 2004. godine. Tragom potrebe izgradnje razumijevanja važnosti društveno odgovornog poslovanja u svim sektorima, a posebno među poduzećima i medijima, Zlatan Fröhlich potaknuo je osnivanje posebne zajednice za društveno odgovorno poslovanje kako bi se omogućila bolja koordinacija i uključivanje što većeg broja poduzeća te razvoj strategija za promicanje društveno odgovornog poslovanja. Zajednica za društveno odgovorno poslovanje trebala je ubrzati i olakšati razmjenu dobrih praksi društveno odgovornog poslovanja i omogućiti njihovu odgovarajuću zastupljenost u javnom prostoru.

Zajednica za društveno odgovorno poslovanje osnovana je na temelju odluke Upravnog odbora Hrvatske gospodarske komore od 23. svibnja 2005. godine. Osnivačka skupština Zajednice za društveno odgovorno poslovanje održana je 9. prosinca 2005. godine, na kojoj je izabrano predsjedništvo i Vijeće zajednice. Za predsjednicu Zajednice izabrana je Snježana Bahtijari, a za dopredsjednice su izabrane Dubravka Turkalj i Andreja Pavlović.

Zajednica je okupila gotovo stotinjak tvrtki, a među najaktivnijima su bili:

1. Coca-Cola Beverages HR d. d.
  2. Ciklopea d. o. o.
  3. Croatia Airlines d. d.
  4. Ericsson Nikola Tesla d. d.
  5. Hauska i Partner d. o. o.
  6. Holcim HR
  7. INA – Industrija nafte d. d.
  8. Podravka d.d.

Danas Zajednica okuplja 57 poduzeća, a za predsjednicu Zajednice izabrana je Andreja Pavlović, dok je za dopredsjednicu izabrana Angelika Brnada.

Vijeće okuplja predstavnike slijedećih poduzeća:

1. AD Plastik d.d., Megi Drazga Janković
  2. AquafilCro d.o.o., Roberto Folla
  3. Croatia Airlines d.d., Ana-Marija Jurković
  4. Ericsson Nikola Tesla d.d., Snježana Bahtijari
  5. Galeb d.d., Slaven Tomić
  6. Hauska & Partner d.o.o., Darija Mateljak
  7. HŽ Cargo d.o.o., Maja Ivana Lovreković
  8. IDOP, Nikolina Markota Vukić
  9. INA – Industrija nafte d.d., Angelika Brnada
  10. Inkasator d.o.o., Andreja Barberić
  11. Oikon d.o.o., Andreja Pavlović