Na hrvatskom nacionalnom štandu izlaže osam hrvatskih tvrtki
Izvor: HGK

HGK organizirala izlaganje i posjet hrvatskoga građevinskog sektora vodećem sajmu graditeljstva BAU u Münchenu

Objavljeno: 15. 01. 2019. , Ažurirano: 08. 02. 2019.

Na sajmu BAU u Münchenu, na štandu Hrvatske gospodarske komore, u paviljonu A1 na 98 metara četvornih, od 14. do 19. siječnja izlagalo je osam hrvatskih tvrtki specijaliziranih za građevne materijale - KAZ, Eutherm, Mihoković, Sprega, Sedlar, Fragmat, Tehnoguma i Kamen centar, a sajam je ukupno predstavio 18 hrvatskih tvrtki proizvođača građevinskih materijala i sustava (2017. godine izlagalo je 18 hrvatskih izlagača, 2015. bilo ih je 11, a 2013. pet).

BAU München najveći je svjetski sajam specijaliziran za građevinske materijale i sustave, namijenjen svima koji su uključeni u projektiranje, gradnju i opremanje zgrada.

delegacija.jpg

Delegacija hrvatskih tvrtki u posjetu sajmu snimljena ispred hrvatskog nacionalnog štanda; Izvor: HGK.

Ovogodišnji BAU na čak 200.000 četvornih metara u 19 paviljona oborio je rekord posjećenosti s najviše do sada - 85.000 posjetitelja izvan Njemačke (od ukupno 250.000 posjetitelja). Uz najbrojnije strance iz susjednih država (Italija, Austrija, Švicarska), prednjačili su posjetitelji iz Ruske Federacije (4000) i Kine (3500). Također, ove godine izlagalo je do sada najviše izlagača – 2250 (dok je 2017.  bilo 2120 izlagača). Broj posjetitelja iz Hrvatske isto tako raste iz godine u godinu

1 860x484.jpg

Schwabinger Tor: LEO Residential and Commercial Building (03 Architekten GmbH, München); Izvor: HGK.

"Važno je prezentirati eksponate na ovako velikom i svjetski značajnom sajmu. Naš novi program je inovativan, energetski učinkovit te prati sve trendove u arhitekturi i graditeljstvu. Prvi dan smo održali nekoliko ozbiljnih sastanaka s partnerima iz inozemstva", istaknuo je direktor vinkovačke tvrtke Eutherm Alen Šimić, istaknuvši veliku posjećenost štandu.

2 860x1147.jpg

Petar Čalić, direktor tvrtke KAZ, ističe da BAU daje velike mogućnosti za širenje njihovog svjetski poznatog proizvoda za iskorjenjivanje kapilarne vlage u građevinama. "Sama prisutnost na sajmu važna je zbog njegova značaja i to prepoznaju ljudi iz naše struke", naglasio je Čalić, dodavši da se već sada KAZ-ov sustav za iskorjenjivanje kapilarne vlage koristi na nekim od najpoznatijih svjetskih građevina kao što su Zimski dvorac u sklopu Ermitaža u St. Peterburgu ili Dioklecijanova palača u Splitu.

3.jpg4.jpg

Parkstadt Schwabing: Hotel Motel One, Roof Top Bar „Cloud One“ (GSP Architekten, München); Izvor: HGK.

"S obzirom na profil posjetitelja i ostalih izlagača, tvrtke koje ovdje izlažu zaista trebaju biti konkurentne. Zadovoljni smo što sve više naših tvrtki ima sposobnost i ambiciju predstavljanja na takvom tržištu. HGK uspostavlja kontinuitet izlaganja na sajmu BAU koji je ujedno najveća prilika za povećanje izvoza građevinskih proizvoda i usluga na najzahtjevnija svjetska tržišta. Ubuduće očekujemo povećanje broja hrvatskih izlagača", istaknula je potpredsjednica HGK za graditeljstvo promet i veze Mirjana Čagalj.

5 860x484.jpg

Domagkpark: wagnisART, ARGE bogevischs buero (München mit SHAG Schindler Hable Architekten, München); Izvor: HGK.

Duga noć arhitekture, paralelno događanje organizirano u sklopu sajma BAU 2019, München

Uz izlaganje na sajmu, HGK je organizirala i delegacijski posjet 17 hrvatskih arhitektonskih i građevinskih tvrtki – Monel, Bačelić, Gark konzalting, DBL Miočević, Kajfa, Arcus tangens, Sunce projekt, Stas, M plan, Urbia, ZARH, Studio za arhitekturu, Čolić, Mikičić projekt, Ascon Institut, Dimnjak i Moding Junior. Članice izaslanstva razgledale su sajam, posjetile naše tvrtke izlagače na sajmu i sudjelovale u razgledavanju arhitektonskih realizacija u obliku neformalnog susreta struke, koji je organiziran u sklopu popratnog programa s naslovom Duga noć arhitekture

6 860x484.jpg

Mali Olympiahall (Auer Weber Architekten, München); Izvor: HGK.

Duga noć arhitekture kao organizirano razgledavanje građevina, ureda i dizajnerskih studija, vođeno idejom umrežavanja i spontane razmjene kreativnih misli i iskustva, temeljeno na konceptu slobodne forme i neposredne komunikacije, pridonijelo je zadovoljstvu izlagača i posjetitelja.

8 860x484.jpg

Studentski neboder (Günther Eckert, KNERER UND LANG Architekten Gmbh, Dresden, München); Izvor: HGK.

Voditelji tura razgledavanja i arhitekti, na lokacijama odabranim ovisno o afinitetima naših članica, pružali su informacije i davali tražene odgovore.

9 860x645.jpg

Microsoft Headquarters Germany (GSP Architekten, München); Izvor: HGK.

Više o sajmu BAU München možete saznati na poveznici.

12 860x1147.jpg

Csmm (ARCHITECTURE MATTERS Werk 3, München); Izvor: HGK.

15 860x484.jpg

18 666x888.jpg

20 860x974.jpg

24 860x901.jpg

21 638x850.jpg

26 860x645.jpg

Evangelističko – Lutheranska Landeskirchenamt (Wandel Lorch Architekten); Izvor: HGK.

27 645x860.jpg

28 650x866.jpg