Razvoj ključnih pokazatelja uspješnosti (#KPI) za povećanje produktivnosti građevinskog sektora

Izvor: DIG-IN-KPI
Razvoj ključnih pokazatelja uspješnosti (#KPI) za povećanje produktivnosti građevinskog sektora
Objavljeno: 21. 11. 2022. , Ažurirano: 23. 07. 2024.

Izvor: DIG-IN-KPI
Gospodarska zbornica Slovenije, Hrvatska gospodarska komora i Gospodarska komora Sjeverne Makedonije, pokreću 16-mjesečni zajednički Erasmus+ projekt DIG-IN-KPI: Digitalna transformacija probija svoj put u poduzeća - razvoj ključnih pokazatelja uspješnosti za povećanje produktivnosti sektora (#KPI).
Utvrdit će se zajednički pokazatelji opsega i stupnja digitalizacije građevinskih tvrtki, a glavni cilj projekta je izrada besplatnog online alata za prikaz razine digitalizacije, koje će poslovni subjekti moći koristiti za samoprocjenu.
- Engleski naziv projekta: Digital transformation is making its way into businesses - developing key performance indicators to boost sector productivity
- Program: Erasmus+, K2, decentralizirani, slovenski NA-CMEPIUS
- Ugovor br.: 2022-1-SI01-KA210-VET-000083218
- Trajanje: 19 mjeseci, 1.11.2022. - 31.5.2024.
- Projektni konzorcij: 3 organizacije - Komora trgovine i industrije Slovenije, Gospodarska komora Sjeverne Makedonije i Hrvatska gospodarska komora
- Prezentacija na portalu EPRP: LINK>>>
Ovim će se projektom razviti zajednički pokazatelji opsega i stupnja digitalizacije građevinskih tvrtki te testirati relevantnost tih pokazatelja na uzorku građevinskih tvrtki u sve tri zemlje te s članovima radne skupine FIEC EU – Construction 4.0. Nakon toga izradit će se besplatni online alat za prikaz razine digitalizacije građevinskih tvrtki u zemljama sudionicama, po načelu samoocjenjivanja. Na kraju projekta formulirat ćemo nalaze i prijedlog seta indikatora digitalizacije, koji bi služili obrazovnim ustanovama, kao i investitorima, projektantima i drugim dionicima u procesu izdavanja građevinskih dozvola.
Otvoreni smo za suradnju sa stručnjacima na ovom području. Naša nastojanja su usmjerena na povećanje produktivnosti građevinskog sektora i podizanje prosječne dodane vrijednosti po zaposlenom u nacionalnim građevinskim tvrtkama na prosjek Europske unije.
FAZA 1, 5 mjeseci:
- 1.1 aktivnost: IPM sastanak, SKOPLJE-SJEVERNA MAKEDONIJA
- 1.2 aktivnost: usporedba situacije sektora F u 3 zemlje prema postojećim odabranim pokazateljima i pokazateljima
- 1.3 aktivnost: izrada tablice KPI za izvođače građevinskih radova (konzorcij partnera i vanjski stručnjak)
- 1.4 aktivnosti: koordinacija KPI tablice za građevinske izvođače s ciljnim skupinama (po državi: 4 intervjua s građevinskim tvrtkama (s jednim predstavnikom) + 1 koordinacijski okrugli stol za tvrtke sudionice, prezentacija i verifikacija s grupom FIEC Construction 4.0)
- 1.5 aktivnost: pregled rezultata, evaluacija i izrada izvješća o radu i rezultatima u predmetnoj fazi projekta
- 1.6 aktivnost: izrada KPI tablice za obrazovne ustanove (srednje strukovne škole - srednje obrazovne ustanove)
- R1: KPI tablica za građevinske poduzetnike
- R2: KPI tablica za obrazovne ustanove
- R3: Izvješće o radu - 1. faza projekta
FAZA 2, 11 mjeseci:
- 2.1 aktivnost: IPM sastanak, ZAGREB-HRVATSKA
- 2.2 aktivnost: izrada projektnog zadatka za DIG-IN-KPI IT alat
- 2.3 aktivnost: izrada online alata na temelju projektnog zadatka, prijevod alata
- 2.4 aktivnosti suradnja s ciljnim skupinama 3 zemlje i šire u regiji
- 2.5 aktivnost: poziv za ispunjavanje za građevinske tvrtke ili popunjavanje alata podacima po tvrtkama
- 2.6 aktivnost: 2 x kontrolni intervju/država vezano uz tablicu samoprocjene i dobivene odgovore (testiranje alfa verzije na uzorku)
- 2.7 aktivnost: analiza s rezultatima i tumačenje rezultata unutar zemlje (izvodi vanjski izvođač)
- 2.8 aktivnost: pregled rezultata, evaluacija i izrada izvješća o radu i rezultatima u predmetnoj fazi projekta (zajedno s vanjskim izvođačem)
- R4: Online aplikacija za procjenu digitalne zrelosti tvrtki i organizacija (više jezika: EN, HR, SI, MK)
- R5: Evaluacija i komentar rezultata dobivenih u online prijavi
FAZA 3, 3 mjeseca:
- 3.1 aktivnost: IPM sastanak + završni događaj diseminacije za predstavnike ciljnih skupina za promicanje korištenja rezultata projekta, GORNJA RADGONA, SLOVENIJA(
- 3.2 aktivnost: promicanje i korištenje rezultata među ciljanim skupinama
- 3.3 aktivnost: pregled rezultata, evaluacija i izrada izvješća o radu i rezultatima u predmetnoj fazi projekta
- 3.4 aktivnosti: formuliranje preporuka za državu i kreatore politike i strategije graditeljskih aktivnosti
- R6: JAVNA PREZENTACIJA REZULTATA - Gornja Radgona u Sloveniji, 18. travnja 2024.
- R7: KAMPANJA ZA ŠIRENJE NALAZA I KORIŠTENJE REZULTATA PROJEKTA, EN dokument
CILJNE SKUPINE
Lokalno:
- obrazovne institucije u zemljama sudionicama (SI: svih 5 srednjih strukovnih škola, HR: sve 3 strukovne škole, MK: 1 srednja strukovna škola)
- Nacionalno: uz sudjelujuće 3 organizacije koje predstavljaju tvrtke, također i socijalni partneri te potpisnici kolektivnih ugovora djelatnosti
- SI: ZDS + SDGD + PERGAM,
- HR: HUP UPG + SGH,
- MK: MK: ORM + SGIP
- strukovne komore koje zastupaju interese inženjera/arhitekata i obnašaju javne ovlasti (vođenje imenika inženjera/arhitekata, usmjeravanje njihovog cjeloživotnog obrazovanja i usavršavanja i sl.)
- SI: www.izs.si , www.zaps.si
- HR: www.hkig.hr , www.arhitekti-hka.hr , www.hkie.hr
- MK: www.komoraoi.mk
Regionalno: slične organizacije na području Balkana WB6 CIF www.wb6cif.eu
Europski: FIEC, EBC.
Izravni (primarni):
- obrazovne ustanove: ravnatelji, učitelji,
- tvrtke u SI, HR, MK: zaposlenici,
- zakonodavac/NAVET organizacija: stručnjaci odgovorni za profesionalne standarde, obrazovne programe, nacionalne strukovne kvalifikacije i njihove revizije.
Neizravni (sekundarni):
- učenici,
- investitori, klijenti, projektanti, nadzorni inženjeri, dobavljači, krajnji kupci/kupci,
- dionici u gradnji i srodnim djelatnostima
Digitalna transformacija prodire u tvrtke - razvoj ključnih pokazatelja uspješnosti za povećanje produktivnosti sektora SKUP PREPORUČENIH AKCIJA
19. srpnja 2024
Cilj projekta DIG-IN-KPI, financiranog u okviru programa Erasmus+ KA210-VET, bio je potaknuti digitalnu transformaciju u građevinskom sektoru kroz razvoj i implementaciju ključnih pokazatelja uspješnosti (KPI). U projektu su sudjelovali partneri iz Slovenije, Hrvatske i Sjeverne Makedonije. Na kraju projekta fokusiramo se na diseminaciju rezultata i promicanje daljnje digitalne transformacije sektora.
PREPORUČENE AKTIVNOSTI I MJERE ZA GRAĐEVINSKI SEKTOR
Promjene građevinskih propisa - promjene zakona i politika
- Obveza elektroničkog građevinskog dnevnika: Zalažemo se za izmjene zakona koje bi zahtijevale vođenje elektroničkog građevinskog dnevnika za sve građevinske dozvole i građevinske dozvole. Takav digitalni građevinski dnevnik trebao bi biti uključen kao modul u nacionalne platforme zemalja "eGraditelj", a trebao bi sadržavati dnevne podatke o aktivnostima na gradilištu. Uvođenje elektroničkog građevinskog dnevnika u Hrvatskoj od 1. siječnja 2023. dokazuje njegovu učinkovitost u jačanju digitalne poslovne prakse.
- Kriteriji digitalne transformacije u javnoj nabavi: Predlažemo uključivanje kriterija digitalne transformacije u postupke javne nabave.
- Poticanje digitalnih ulaganja: predlažemo da se tvrtkama koje ulažu u digitalne alate i tehnologije dodijeli dodatni bod pri ocjenjivanju ponuda u JN postupcima
- Državnoj upravi predlažemo uvođenje posebnih sektorskih financijskih poticaja, poput nacionalnih vaučera za naknadu troškova digitalne transformacije.
- Propisani BIM standardi: Promicati usvajanje standarda Building Information Modeling (BIM) u svim zemljama EU po uzoru na standard ISO 19650-1:2018. To pomaže u poboljšanju suradnje, smanjenju pogrešaka i pojednostavljenju upravljanja projektima sa zajedničkim modelima podataka.
- Interoperabilnost i razmjena podataka: razvoj standarda za interoperabilnost podataka osigurava glatku integraciju i komunikaciju između različitih sustava Poticanje prikupljanja, interoperabilnosti i razmjene podataka za lakše donošenje odluka i suradnju u cjelokupnom građevinskom ekosustavu.
Novčani poticaji i potpore – održivo financiranje
- Predlažemo zahtjev za obaveznom procjenom digitalne zrelosti za mala i srednja poduzeća registrirana za građevinske aktivnosti: Osigurajte obveznu aktivnost za mala i srednja poduzeća prije nego što se prijave za javno financiranje, naime provedbu procjene digitalne zrelosti poduzeća (putem dig-in-kpi.aat4. eu, digital-construction ec.europa.eu ili novih alata u razvoju, npr. DIHCUBE). To može pomoći u prepoznavanju njihovih trenutnih digitalnih sposobnosti i područja za poboljšanje te pružiti samoprocjenu i smjernice za djelovanje i provedbu digitalne strategije organizacije.
- Financijski poticaji tvrtkama za digitalna rješenja: Uvesti financijske poticaje i potpore tvrtkama koje, po uzoru na uspješnu hrvatsku praksu, koriste digitalna rješenja, uključujući elektroničke građevinske dnevnike za sve građevinske projekte.
- Subvencije za digitalne programe obuke i digitalne alate: Uvesti subvencije za kupnju digitalnih alata, softvera i programa obuke za zaposlenike. Irska inicijativa dodjele bespovratnih sredstava za digitalne inovacije u građevinarstvu služi kao uspješan model. Te bi se subvencije mogle povezati s postizanjem određenih razina digitalne zrelosti, koje se procjenjuju alatima kao što je DIG-IN-KPI AAT (EU Business).
Uvođenje obveznih elektroničkih građevinskih dnevnika
Obvezni digitalni građevinski dnevnik za građevinske dozvole: uvođenje obveznog vođenja elektroničkog građevinskog dnevnika za sve građevinske dozvole, uz korištenje hrvatskog modela koji se pokazao učinkovitim kao mjerilom (Razvoj usklađenog EU modela za digitalni građevinski dnevnik.
Osposobljavanje kadrova u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju
Redovito ažuriranje digitalnih kompetencija: Naglasak na kontinuiranom stručnom usavršavanju kadrova u strukovnom obrazovanju i usavršavanju opremljenosti računalnih učionica u građevinskim školama i centrima za strukovno obrazovanje. Riješite probleme sa softverskim licencama i pristupom najnovijim alatima i osigurajte da je osoblje osposobljeno za podučavanje najnovijim digitalnim praksama, pripremajući učenike za promjenjive zahtjeve građevinske industrije.
Stalna nacionalna evaluacija i podrška
- Redovite evaluacije: provodite redovite evaluacije inicijativa za digitalnu transformaciju kako biste procijenili učinak i identificirali područja za poboljšanje. To bi trebalo uključivati mehanizme povratnih informacija za tvrtke i obrazovne ustanove koje koriste alat DIG-IN-KPI AAT. Stalna podrška organizacija kao što su HGK i FIEC ključna je za održavanje zamaha i osiguravanje održivosti napora digitalne transformacije.
- Radionice digitalne transformacije: Organizirajte radionice na nacionalnoj i europskoj razini kako biste olakšali razmjenu znanja i međusobno učenje o praksama digitalne transformacije. Ove radionice mogu pomoći u širenju najboljih praksi i inovativnih rješenja u različitim zemljama.
- Podrška dionicima u industriji: Održavanje stalne podrške socijalnih partnera i komorskih organizacija za održavanje napora digitalne transformacije.
- Javno-privatna partnerstva: Poticanje suradnje između vlade, privatnog sektora i akademskih institucija za poticanje inovacija.
- Poboljšanje informatičke infrastrukture u školama za strukovno obrazovanje i osposobljavanje
- Opsežne informatičke nadogradnje: škole i centri za strukovno obrazovanje i osposobljavanje trebaju riješiti loše stanje informatičke opreme ulaganjem u moderna osobna računala, softverske licence i pristup najnovijim digitalnim alatima i tehnologijama. Ulaganje u modernu IT infrastrukturu za strukovne škole, uključujući najnovija računala, softverske licence i pristup najsuvremenijim digitalnim alatima.
Kontinuirano stručno usavršavanje - cjeloživotno učenje:
· Redovita obuka o digitalnim alatima: (Stručno usavršavanje u graditeljstvu, programi obuke u graditeljstvu)
NAJBOLJE PRAKSE I PRIMJERI
1. Hrvatski digitalni dnevnik:
Alat digitalnog dnevnika „eGrađevinski Dnevnik“ koristi se u javnoj upravi u Hrvatskoj, predstavila ga je Gordana Špehar Hafizović, voditeljica Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine RH:
- Centralizirani sustav vođenja građevinskih dnevnika u Hrvatskoj bio je vrlo uspješan u povećanju transparentnosti i učinkovitosti.
- Sustav objedinjuje različite module za upravljanje dozvolama, energetskim certifikatima, prometom nekretnina i prostornim planiranjem. Više >>>
2. Irski projekt digitalne transformacije:
Irski nacionalni projekt za digitalnu transformaciju građevinskog sektora:
- Nacionalni projekt Irske za digitalnu transformaciju sektora, koji je predstavio Ray Blewitt iz John Paul Construction, istaknuo je važnost BIM-a (Informacijsko modeliranje zgrada).
- Projekt je pokazao prednosti digitalizacije, uključujući bolju provedbu projekta, upravljanje troškovima i suradnju s dionicima. Više >>
3. Slovenski projekt Gradnja 4.0:
Gradnja 4.0": Slovenski pilot projekt konzorcija tvrtki, predstavio Rok Cajzek iz GIC GRADNJE d.o.o.:
- Projekt „Gradnja 4.0“, koji je završen u ožujku 2024., pokazao je kako digitalna transformacija može poboljšati konkurentnost i održivost u građevinskom sektoru.
- Ključni elementi uključivali su automatizaciju procesa proizvodnje betona (Concrete Plant 2.0), digitalno upravljanje gradilištem (Construction Site 4.0), sveobuhvatnu platformu za digitalnu gradnju i uvođenje digitalnih alata za upravljanje radnom snagom (Digital Worker). Više >>
Financira Europska unija. Izraženi stavovi i mišljenja isključivo su stavovi autora i ne odražavaju nužno stavove i mišljenja Europske unije ili Izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.